زمان ایده‌آل برای ورزش، صبح است یا بعد از ظهر؟

هر زمانی که فرصت دارید ورزش کنید. مهم ترین مسئله این است که ورزش جزء برنامه زندگی‌تان باشد. اما باید بدانید که بدن در ساعات مختلف تاثیر متفاوتی از و‌رزش می گیرد، به عنوان مثال اگر شب هنگام و دیروقت ور‌زش کنید ممکن است در خواب تان اختلالی ایجاد کند. اگرچه خیلی از افراد تصور می کنند صبح بهترین زمان برای ور‌زش است، اما نتایج مطالعات نشان می دهد که بعد از ظهر زمان بهتری برای و‌رزش است.

زمان ایده‌آل برای ورزش، صبح است یا بعد از ظهر؟

فواید ورزش بعد از ظهر 

دمای بدن یکی از عوامل موثر در تاثیر و‎رزش است. زمانی که صبح و‌رزش می کنید، عضلات شما هنوز سرد است و بدن به طور کامل بیدار نشده است، بنابراین احتمال آسیب و کوفتگی عضلات بالا می برود. دمای بدن در طول روز افزایش می یابد و در پایان بعد از ظهر به بالاترین درجه می رسد. بنابراین بهترین زمان برای کار کردن روی عضلات است. باید بدانید میزان هورمون ها بخصوص استروژن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که به افزایش موثر توده عضلانی در طول ور‌ز‌ش کمک می کند. یادتان باشد بدن ما بعد از ظهر هورمون بیشتری تولید می کند. علاوه بر اینمیزان کورتیزول که به هورمون استرس معروف است و باعث ذخیره چربی ها و کاهش حجم عضلانی می شود، صبح هنگام بیشتر است و به طور تدریجی در طول روز کاهش پیدا می کند. بنابراین و‌رزش در پایان روز تاثیر بیشتری روی بدن دارد. دلیل دیگر موثر بودن و‎رزش در ساعات پایانی روز این است که ضربان قلب و فشار خون پایین است که یک عامل غیرقابل انکار برای ارتقای آمادگی بدن و کاهش آسیب های احتمالی است.

فواید ورزش صبح 

اگر برایتان مقدور است زمان مشخصی را برای و‌ر‌زش انتخاب کنید، بهتر است بعد از ظهر را برای و‌‌رز‎ش انتخاب کنید. اما اگر وقت کافی ندارید و برنامه کاری‎تان فقط اجازه و‌‌ر‌زش صبحگاهی به شما می‎دهد نگران نباشید، چون و‌‌رزش کردن در این ساعات نیز مزایای خاص خود را دارد. اگر به دنبال کاهش وزن هستید می توانید به مدت ۴۵ دقیقه و‌رزش ملایم در صبح و با شکم خالی انجام دهید. این کار باعث می شود که روند کاهش وزن به میزان ۲۰ درصد نسبت به و‌رزش عصرگاهی افزایش پیدا کند. کسانی که دچار اختلالات خواب هستند نیز و‌‌رزش صبحگاهی نتیجه بخش تر است. افرادی که صبح تا ساعت ۸ صبح ورز‌ش می کنند، خواب باکیفیت تری تجربه می کنند. اگر شما فرد مضطربی هستید بدانید که ورزش صبحگاهی برای شما بهتر است، چون باعث ایجاد آرامش روحی برای بقیه روز می شود.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

آیا با ور‌ز‌ش می‎توان سلولیت را برطرف کرد؟

یک حرکت و‌رز‌شی برای چربی سوزی بیشتر

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *