چه زمانی می‎توانیم به نوزاد آب و آبمیوه بدهیم؟

در شش ماهه اول تولد، معمولا آب اضافی یا آب میوه برای نوزادانی که از شیر مادر یا شیرخشک تغذیه می‌کنند، لازم نیست. تا زمانی که نوزاد، خوردن غذاهای جامد را شروع نکرده است، آب مورد نیاز خود را از شیر مادر یا آبی که به پودر شیر خشک اضافه می‌شود، تامین می‌کند.

تغذیه نوزاد

وقتی کودک خوردن غذاهای جامد را شروع می‌کند، نیاز او به مایعات بیشتر می‎شود. البته معمولا شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، نیازی به خوردن آب ندارند. اما به کودکی که شیرخشک می‌خورد، می‎توان در فاصله شیر دادن مقداری آب داد. متخصصان کودکان معمولا مصرف آب میوه را توصیه نمی‌کنند،  اما اگر می‎خواهید به شیرخوار خود آب میوه بدهید نباید مقدار آن از ۱۲۰ الی ۱۸۰ میلی لیتر بیشتر باشد. آب خالص برای کودک، سالم ترین انتخاب است. عادت دادن کودک به مصرف آب خالص، عادت سالمی است که می‌تواند در تمام عمر ادامه یابد.

اگر کودک آب میوه زیادی بنوشد، چون به خوبی جذب نمی‌شود، ممکن است موجب نفخ شکم و اسهال شود. بعضی از آب میوه‌ها مثل آب انگور معمولی، بهتر از سایر آب میوه‌ها هضم می‌شوند، زیرا مواد قندی آنها متعادل‌تر و فاقد سوربیتول است. سوربیتول موجود در میوه‌ها باعث دل درد و اسهال می‌شود. قبل از خوردن غذا  به کودک شیر، شیرخشک یا آب میوه ندهید زیرا اشتهایش برای خوردن غذا کاهش می‌یابد. اگر کودک بیمار شد یا دچار تب شد، نیاز به مایعات بیشتری دارد که بهترین مایعات در این زمان آب خالص و شیر مادر است. 

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط:

شیر مادر ویروس‌های مقاوم به آنتی بیوتیک را نابود می‌کند

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *