زایمان کردن احتمال سرطان تخمدان را کاهش می‎دهد

اطلاعات پزشکی حاصل از مطالعات جدید نشان می‎دهد، زنانی که بیشتر بچه به دنیا آورده باشند احتمال ابتلا به سرطان تخمدان در آنها کمتر است. دانشمندان انگلیسی بیش از ۸۰۰۰ زن را مورد بررسی قرار دادند تا اطلاعاتی در مورد عوامل ایجاد این بیماری به دست آورند.

سرطان تخمدان

زنانی که یک فرزند داشتند در مقایسه با زنانی که فرزندی به دنیا نیاورده‌اند ۲۰ درصد کمتر احتمال دارد به سرطان تخمدان و ۴۰ درصد کمتر به سرطان آندومتر مبتلا شوند. دکتر (Gaitskell) آسیب شناس واحد سرطان شناسی دانشگاه آکسفورد می‎گوید داشتن هر یک کودک بعد از اولین زایمان می‎تواند ۸ درصد خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد. البته باید توجه داشت این مطالعه فقط یک ارتباط بین تعداد فرزندان و احتمال ابتلا به سرطان تخمدان پیدا کرده است و از اینکه به دنیا نیاوردن فرزند باعث ابتلا به سرطان شود صحبتی نشده است.

دانشمندان احتمال می‎دهند علت افزایش سرطان تخمدان در زنانی که فرزندی ندارند با ناباروری آنها در ارتباط باشد یعنی مشکلاتی که سبب باناروری زنان می‎شود مثل اندومتریوز می‎تواند باعث ایجاد انواع سرطان‌های تخمدان نیز شود. همچنین محققان در این مطالعه پی بردند زنانی که جراحی بستن لوله‌های فالوپ برای پیشگیری از بارداری انجام داده‌اند نیز ۲۰ درصد کمتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. بهترین پزشکان اداره کننده این تحقیقات در توضیح این مورد می‎گویند بستن لوله‌های رحمی از ورود سلول‌های غیر عادی که باعث ایجاد تومورها می‎شوند به درون تخمدان‌ها جلوگیری می‌کند و در نتیجه باعث کاهش احتمال ابتلا به این بیماری می‌شود.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:

ارتباط لقاح آزمایشگاهی و سرطان‌تخمدان!

درمان سرطان

علائم سرطان

 

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *