زایمان طبیعی بدون درد

با توجه به اینکه آمار و اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد تعداد سزارین در ایران نسبت به بقیه کشورهای دنیا رشد قابل توجهی داشته است و گرایش به انجام این جراحی به جای زایمان طبیعی در حال افزایش است، چند سالی است برای تشویق مادران برای زایمان طبیعی از روش‌های زایمان بی درد در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها استفاده می‌شود.

 زایمان

 در کشورهای پیشرفته دنیا هیچ مادر بارداری کاندید انجام سزارین نمی شود مگر اینکه  از لحاظ پزشکی مشکل خاصی وجود داشته و انجام زایمان طبیعی برای مادر یا جنین خطرناک باشد. ترس از درد زایمان یکی از دلایل مهم انتخاب روش سزارین از سوی زنان باردار است. به طور کلی انجام هر گونه روش بی دردی در زمان فاز فعال زایمان طبیعی که بتواند درد زایمان را کاهش دهد ولی بر انقباض‌های رحم و سطح هوشیاری مادر تاثیر منفی نداشته باشد را زایمان بی درد می‌گویند. 

سه روش کلی برای زایمان بی درد وجود دارد: روش اول تزریق وریدی دارو به مادر است. برای این کار از داروهای مخدر و کتامین استفاده می‎شود. البته این روش ممکن است عوارض جانبی نیز داشته باشد که از این عوارض می‎توان به وارد شدن دارو به خون جنین و بروز مشکلات تنفسی برای جنین اشاره کرد. لازم است مراقبت‎های ویژه برای این موارد احتمالی آماده باشد. روش دوم تنفس گازهای بی حسی است. در این روش از گاز نیتریک اکساید (N2O)  استفاده می‌شود. به مخلوط گاز اکسیژن و نیتریک اکساید، انتونوکس (Entonox) گفته می شود و حداکثر اثر بی دردی طی ۶۰ ثانیه ایجاد می‎شود و باید به محض شروع انقباض رحمی گاز استنشاق شود و بعد از اوج انقباض رحمی مصرف آن قطع شود. این روش عارضه جانبی خاصی ندارد. ولی استفاده از این روش هزینه زیادی دارد. بهترین پزشکان روش سوم را توصیه می‌کنند که بهترین و بی خطرترین روش است، این روش بی دردی رژیونال یا همان بی حسی نخاعی است و به سه طریق (اسپاینال، اپیدورال و یا ترکیبی از هر دو) انجام می‎شود. در این روش بی حسی در اعصاب نخاعی ناحیه کمر ایجاد می‎شود و کمترین عارضه جانبی را نیز دارد.

منبع: www.shafaf.ir

مطالب مرتبط: 

زایمان کردن احتمال سرطان تخمدان را کاهش می‎دهد

روش‌های زایمان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *