علت ریزش مو در زنان

ریزش مو در زنان می‎تواند به علت ۳۰ مشکل پزشکی مختلف یا عوامل مختلف مربوط به سبک زندگی ایجاد شود. گاهی اوقات هم هیچ دلیل مشخصی برای ریزش مو پیدا نمی‎شود. بهترین پزشکان و متخصصان پوست در قدم اول برای تشخیص علت مشکل آزمایش تیروئید و آزمایش برای تشخیص عدم تعادل هورمون‌های بدن را تجویز می‌کنند. در بسیاری از بیماران به محض تشخیص علت و درمان مشکل پزشکی مربوط، موها شروع به رشد می‌کنند.  

 ریزش مو

یکی از دلایل اصلی ریزش مو کم کاری یا پر کاری تیروئید است. اگر غده تیروئید کمتر یا بیشتر از حد معمول هورمون تیروئید تولید کند می‎تواند باعث بروز این مشکل شود. سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) بیماری است که تعادل هورمون‌های بدن زنان را بهم می‎زند. در این بیماری بدن بیش از حد هورمون آندروژن تولید می‎کند که می‎تواند منجر به مشکلات تخمک گذاری، جوش‌های پوستی و چاقی و اضافه وزن شود. گاهی اوقات تنها نشانه قابل مشاهده بیماری ریزش مو است. موی خانم‌ها در دوران بارداری پر پشت‌تر از حد معمول می‎شود و این بخاطر تغییرات هورمونی این دوران است که باعث می‎شود موهای که به طور معمول باید بریزند روی سر بمانند. اما بعد از زایمان که هورمون‌ها به حالت طبیعی برمی‎گردد، تمام موهایی که قرار بوده بریزد به طور ناگهانی می‎ریزد و باعث نگرانی و مراجعه به پزشک زیبایی می‎شوند. 

اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد گاهی اوقات قرص ضد بارداری هم می‎تواند در بعضی از خانم‌ها باعث کم پشتی موها شود. هورمون‎هایی که تخمک گذاری و قاعدگی را کنترل می‎کنند می‎توانند باعث ریزش مو در زنانی شوند که سابقه ارثی و خانوادگی ریزش مو دارند. گاهی اوقات هم به خاطر قطع مصرف این قرص‌ها فرد دچار این مشکل می‎شود. یکی از عوارض جانبی درمان سرطان  ریزش موهاست. روش‌های پرتو درمانی و شیمی درمانی همان طور که سلول‌های سرطانی را از بین می‎برند به فولیکول‎های مو هم آسیب می‌زنند. البته این مشکل موقتی است و بعد از اتمام دوره درمانی موها مجددا شروع به رشد می‎کنند. رژیم‌های سخت و غیر اصولی نیز می‎توانند باعث بروز این مشکل شوند. داشتن بیماری‎های سخت و طولانی مدت یا عمل جراحی یا داشتن استرس و اضطراب هم از مواردی است که باعث آسیب به موها می‎شود. بیماری‌های دیگری که می‎توانند در کم شدن موها موثر باشند عبارتند از فشار خون، بیماری قلبی، ورم مفاصل و افسردگی.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

کاشت مو برای زنان

درمان ریزش مو با طب سنتی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *