چطور از رگ های عنکبوتی جلوگیری کنیم؟

رگ های عنکبوتی همان رگ‌های ریز شبکه مانند، قرمز و یا آبی رنگ نزدیک به سطح پوست هستند که به علت شباهت داشتن به تارهای عنکبوت به آنها وریدهای عنکبوتی می‌گویند. در حالیکه این خطوط آبی و قرمز نازک غالبا ژنتیکی هستند و معمولا بر روی پاها ظاهر می‌شوند، اما می‌توانند روی نواحی دیگر بدن و حتی صورت نیز ظاهر شوند. 

چطور از رگ های عنکبوتی جلوگیری کنیم؟

در حالی‌که رگ های عنکبوتی روی پاها، معمولا آبی یا بنفش رنگ هستند، روی صورت بطور معمول به رنگ قرمز روشن پدیدار می‌شوند، و گاهی اوقات می‌توانند با احساس داغی همراه باشند. آنها به احتمال زیاد روی بینی، گونه‌ها و گردن ظاهر می‌شوند و چیزهایی مانند قرارگیری در معرض آفتاب، غذاهای ادویه‌دار، الکل، و دوش آب داغ می‌تواند آنها را برجسته‌تر کند. اشعه‌های UV خورشید، علاوه بر آفتاب سوختگی، لکه‌های پیری و سرطان پوست، باعث رگ های عنکبوتی نیز می‌شوند. در نتیجه، استفاده‌ی روزانه از ضدآفتاب، از همیشه مهم‌تر خواهد بود.  بهترین کاری که می‌توانید برای پیشگیری از بروز رگ های عنکبوتی مزاحم روی صورتتان انجام دهید، استفاده از یک کرم ضد آفتاب است که دارای SPF حداقل ۳۰ باشد. هر دو ساعت یک بار، مقدار کافی از کرم ضد آفتاب را روی صورتتان بمالید، و حتی در محیط‌های مسقف نیز از ضدآفتاب استفاده کنید، زیرا اشعه‌ی UV می‌تواند از پنجره‌های شیشه‌ای عبور کرده و به داخل نفوذ کند.

ارزان‌ترین راه برای پوشاندن رگ های عنکبوتی، آرایش و استفاده از کرم‌های برنزه است. همچنین یک داروی موضعی جدید به نام «بریمونیدین» ساخته شده که می‌تواند به منقبض کردن این رگ‌ها بطور موقت کمک کند. فراموش نکنید برنزه کردن پوست به هیچ عنوان توصیه نمی‎شود. درست است که در کوتاه مدت با تیره کردن پوستتان، وریدهای عنکبوتی را پنهان می‌کند، اما آسیب پوست در دراز مدت، طبیعتا باعث شل شدن کلاژن و وریدهای عنکبوتی بیشتر (و سرطان پوست) می‌شود. وجود این رگ‌های وریدی روی صورت می‎تواند آزار دهنده باشد تا پنهان کردن آنها آسان نیست. برای درمان این رگ ها می‎توانید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. گزینه‌های درمانی زیادی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارند که عبارتند از لیزر درمانی که پرتاب‌های نور را از طریق پوست به سمت ورید می‌فرستد، روش اسکلروتراپی که در آن از یک سوزن برای تزریق یک مایع شیمیایی به داخل ورید استفاده می‌شود که باعث می‌شود بعد از چند هفته محو شود. 

منبع: fitnessmagazine.ir

مطالب مرتبط: 

روش‌های درمان واریس

درمان طبیعی رگ‌های واریسی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *