bرژیم گیاهخواری برای نوجوانان · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
رژیم گیاهخواری برای نوجوانان

نوجوانان معمولا توجه زیادی به ظاهرشان دارند و علاقه به لاغری و کاهش وزن و تناسب اندام دارند. از طرفی رژیم گیاهخواری با چربی کم و فیبر زیاد ارتباط دارد. در نتیجه بعضی از نوجوانان به خاطر کاهش وزن به گیاهخواری روی می‎آورند. اما برترین پزشکان و متخصصان تغذیه توصیه می‎کنند اگر هنوز در حال رشد هستید یا اینکه از نظر وزن و تناسب اندام در شرایط خوبی هستید، این تصمیم شاید برای سلامتی بدن شما مضر باشد.

 گیاهخواری

اطلاعات پزشکی می‌گوید امگا ۳ برای رشد در سنین نوجوانی بسیار ضروری است. این درحالی است که بسیاری از افراد گیاهخوار به اندازه کافی امگا ۳ دریافت نمی‌کنند. امگا ۳ را می‎توانید در تخم‌مرغ و انواع ماهی پیدا کنید. اگر رژیم گیاهخواری شما محصولات حیوانی مثل تخم مرغ را نیز مجاز نمی‎داند می‎توانید از شیر سویا استفاده کنید. در سنین رشد توجه به تغذیه بسیار مهم است چون رشد و سلامت بدن در این دوران برای تمام عمر سرنوشت‌ساز است. پس بهتر است در جستجوی پزشک یا متخصص تغذیه باشید تا شما را برای داشتن یک رژیم غذایی سالم راهنمایی کند. همچنین پزشک باید قد و وزن و روند رشد شما را بررسی کند تا مطمئن شود مشکلی در رشدتان بوجود نیاید و مقدار کالری روزانه مورد نیاز بدن را محاسبه کند و برنامه غذایی سالم و مغذی مخصوص سن و وزن‎تان در اختیار شما قرار دهد. 

اگر سعی دارید به رژیم گیاهخواری خود پایبند باشید و در عین حال با دوستان و خانواده هم برای غذا خوردن بیرون بروید. به کار بردن این توصیه‎ها می‎تواند برای حفظ سلامت‎تان مفید باشد. سعی کنید از رفتن به فست فودها خودداری کنید. شاید بتوانید غذاهای گیاهی بدون گوشت در این گونه رستوران‎ها پیدا کنید اما این موارد زیاد متنوع و سالم نیستند. بعضی از غذاها که در منو می‎بینید گوشت ندارند اما در واقع مقدار کمی گوشت در تهیه آنها استفاده شده است. پس قبل از سفارش دادن حتما سوال کنید و مطمئن شوید که کدام غذاها کاملا بدون گوشت است. اگر غذای بدون گوشت در منو موجود نبود می‎توانید سالاد سفارش دهید و بخواهید از سبزیجات بخار پز و متنوعی که کنار غذاها سرو می‎شود برایتان بیاورند.  

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

گیاهخواری و بارداری

معایب رژیم گیاهخواری!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *