bرژیم لاغری نادرست باعث بیماری ماراسموس می‎شود! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
رژیم لاغری نادرست باعث بیماری ماراسموس می‎شود!

کارشناسان تغذیه می‎گویند افرادی که برای لاغر‌ی از رژیم های غذایی کم کالری بدون اصول صحیح تغذیه پیروی می کنند در خطر ابتلا به بیماری های سوء تغذیه و لاغری مفرط (ماراسموس) هستند. یکی از مواردی که در رژیم لاغری باید به آن توجه کرد، کمبود بیش از حد پروتئین است که باعث سوء تغذیه می‎شود. 

رژیم لاغری نادرست باعث بیماری ماراسموس می‎شود!

کمبود پروتئین باعث التهاب غدد بزاقی، تراکم مایعات در بافت‌ها (تورم و پف قسمت هایی از بدن مثل  زیر چشم و دست ها)، کاهش عملکرد شناختی بدن، کندی حافظه و در موارد خیلی حاد فراموشی کوتاه مدت می‌شود. همچنین پروتئین ها برای تولید طبیعی هورمون هایی که در کنترل  تولید انرژی و سطح هوشیاری نقش دارند، موثر هستند. ریزش و کم شدن مو، خشکی بیش از حد پوست، بی حالی و فراموشی، متورم شدن گونه ها، چشم های پف کرده و دست های متورم از علائم کمبود بیش از اندازه پروتئین است.
 پروتئین با دو منشاء گیاهی و حیوانی از نیاز های اصلی  بدن انسان است که باید روزانه مورد مصرف قرار گیرد. توصیه می شود که روزانه ۳۰ درصد پروتئین حیوانی و ۷۰ درصد پروتئین گیاهی مصرف شود و در صورت پیروی نکردن از برنامه غذایی سالم سوء تغذیه حاد به سراغ فرد می آید. پروتئین‎های گیاهی انواع فرآورده های آردی و حبوبات (نخود، لوبیا، عدس، ماش و …) و پروتئین های جانوری انواع گوشت های قرمز و سفید، گوشت آبزیان، تخم مرغ و شیر را شامل می شود. افرادی که برای لاغر‌ی از رژیم های غذایی کم کالری بدون اصول پیروی می کنند به احتمال زیادی در سال‎های آتی دچار بیماری های سوء تغذیه و لاغری مفرط (ماراسموس) می شوند.
منبع: yjc.ir
مطالب مرتبط: 

از کجا بفهمیم کمبود پروتئین داریم؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *