روکش دندان چیست؟

روکش دندان یا پروتز دندان (dental crown) یک کلاهک فلزی یا سرامیکی و یا ترکیبی از آنهاست که بر روی دندان‌های آسیب دیده قرار می‌گیرد. این روکش علاوه بر حفاظت از قسمت سالم باقی مانده از دندان باعث زیبایی دندان‎ها نیز می‌شود. 

روکش دندان
دکتر الهام عباسپور متخصص دندانپزشکی اطفال در پاسخ به این سوال که چه زمانی نیاز به روکش کردن دندان هست، می‌گوید زمانی دندان شما نیاز به روکش دارد که تاج دندان به شدت آسیب دیده و با پر کردن قابل ترمیم نیست، معمولا بعد از درمان ریشه و عصب کشی تاج دندان خشک و شکننده می‌شود و اگر ترکی در تاج دندان باشد، دندان خرد شده و از بین می‌رود. در مواردی هم ممکن است دندانپزشک به خاطر تغییر رنگ دندان و بد رنگ شدن آنها مجبور به استفاده از پروتز یا روکش دندان شود.
انواع روکش دندان:

۱- روکش فلزی:

در این روکش تمام بخش پوشش دهنده دندان از فلز ساخته شده که بسته به نوع فلزات موجود در آلیاژ آن می‌تواند فلز سفید یا زرد باشد. بهترین روکش دندان است. چرا که تراش دندان بسیار کمتر است، باعث سایش دندانهای مقابل نمی‎شود، ماندگاری بسیار بالایی دارد چون کاملا فیت دندان می‌شود اما ظاهر زیبایی ندارد.  هیچ وقت یک فلز به صورت خالص جهت روکش استفاده نمی‌شود، همیشه آلیاژهای فلزی هستند که برای روکشهای دندانی مورد استفاده قرار می گیرند. گاهی اوقات این آلیاژها قیمتی مانند طلا هستند و گاهی درصد کمی آلیاژ قیمتی و بیشتر از آلیاژهای دیگر مثل نیکل و کروم و غیره تشکیل شده است. 

۲- روکش سرامیکی دندان:
 روکشهای تمام سرامیک به طور کامل از نوعی چینی مانند پرسلن ساخته شده است. این روکشها بسیار طبیعی به نظر می‎رسد چرا که فلزی در زیر آن به کار نرفته است. اگر کسی به آلیاژهای موجود در فلز روکش‌های فلزی آلرژی داشته باشد ،می‎تواند از این روکش‌ها استفاده کند.  اما عیب این روکش‌ها این است که ساختار ضعیفی دارند. بنابراین فقط در دندان‌های قدامی که زیبایی مد نظر است مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۳- روکش‌های pfm ترکیب سرامیک و فلز (چینی باند شده به فلز): 

روکشی که بیشتر این روزها در مطب‎های دندانپزشکی استفاده می‌شود همین نوع روکش است. در واقع بخش فلزی دور تا دور دندان را پوشش می‌دهد و به عنوان بخش هسته ای استحکام روکش را سبب می‌شود و پرسلن یا چینی روی آن، زیبایی روکش را منجر می‌شود. در واقع ترکیبی از زیبایی و استحکام. 
مطالب مرتبط: 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *