bروماتیسم مفصلی چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
روماتیسم مفصلی چیست؟

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید (Rheumatoid arthritis) یک بیماری خود ایمنی است که در آن بدن به تخریب بافت‌های خود می‌پردازد. این بیماری مفاصل، عضلات و بافت‌های اطراف را درگیر می‌سازد. با پیشرفت بیماری اندام‌های داخلی نظیر قلب، ریه‌ها، چشم، پوست، خون و اعصاب بدن نیز ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد.

روماتیسم مفصلی چیست؟

منشا و دلیل اصلی روماتیسم مفصلی مشخص نیست. اما ممکن است عوامل ژنتیکی، استرس زیاد و مصرف سیگار، الکل و شیوه زندگی افراد در بروز آن موثر باشد. زنان بیشتر از مردان دچار این بیماری می‌شوند. نسبت ابتلا زنان به مردان ۳ به ۱ است. معمولا آرتریت روماتوئید بین ۲۰ تا ۵۰ سالگی بروز می‌کند. تا کنون درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است. اما اگر بیماری به موقع تشخیص داده شود و مورد معالجه قرار بگیرد. به طور قابل توجهی می‌توان از پیشروی آن جلوگیری کرد. برترین پزشکان کالج روماتولوژی آمریکا اعلام کرده‌اند آرتریت روماتوئید تا کنون ۱/۳ میلیون آمریکایی را مبتلا کرده است. در این بیماری بدن به دلایل نامشخص به مفاصل خود حمله ور می‌شود.

آرتریت روماتوئید با آنچه بعضی‌ها آن را آرتریت کلاسیک سنین بالا می‌دانند یعنی آرتریت استئو کاملا متفاوت است. استئو آرتریت سایش و پارگی مفاصل است. درحالی که آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی مفاصل است که معمولا مفاصل کوچکتر را مبتلا می‌کند و باعث خشکی و تورم مفاصل می‌شود. این مفاصل معمولا شامل مفاصل دست و پا می‌شود. این بیماران وقتی از خواب بیدار می‌شوند دچار خشکی شدید در مفاصل هستند. این خشکی نیم ساعت یا بیشتر طول می‌کشد و شخص تا دوش آب گرم نگیرد و یا به آرامی آنها را خم نکند بهتر نمی‌شود. خشکی یک پروسه التهابی است که می‌تواند منجر به از بین بردن مفاصل شود. 

منبع: www.rheumatology.org

مطالب مرتبط:

 پسوریازیس مفصلی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *