bروماتیسم مفصلی و بیماری قلبی عروقی · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
روماتیسم مفصلی و بیماری قلبی عروقی

 روماتیسم مفصلی فقط یک بیماری مفصلی نیست بلکه می‎تواند بر اعضای دیگر بدن مخصوصا قلب نیز تاثیر بگذارد. مرگ و میر قلبی عروقی شایع‌ترین مرگ و میر ناشی از آرتریت روماتوئید است. 

روماتیسم مفصلی

طبق اطلاعات پزشکی منتشرشده از کالج روماتولوژی آمریکا، بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید نسبت به دیگر افراد جامعه ۳۰ تا ۶۰ درصد بیشتر در معرض بیماری قلبی عروقی قرار دارند. توجه کردن به فاکتورهای خطر مثل تغذیه مناسب، داشتن فعالیت فیزیکی و کنترل وزن در شرایط بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید تاثیر زیادی ایجاد می‌کند. با این حال این بیماری می‎تواند یک بیماری فلج کننده باشد و به جراحی نیاز داشته باشد. اما امروزه روش‌های دارو درمانی، درمان این بیماری را برای بیماران به طرز قابل توجهی آسان‎تر کرده است.

محققان و برترین پزشکان می‌گویند مصرف زیاد نمک می‎تواند احتمال بروز آرتریت روماتوئید در افراد سیگاری را دو برابر کند. این بررسی در سوئد انجام شده است و نتایج آن در مجله روماتولوژی چاپ شده است. در این مطالعه عادات غذایی ۳۸۶ نفر قبل از ابتلا به آرتریت روماتوئید مورد مطالعه قرار گرفته است. آنها دریافتند که در افراد مورد مطالعه هیچ ارتباطی بین مصرف نمک و ابتلا به این بیماری وجود ندارد. اما در افرادی که سیگاری بودند مصرف نمک ریسک ابتلا به بیماری را دو برابر کرده است. همچنین مصرف میوه و سبزیجات می‌تواند موجب کاهش بروز روماتیسم مفصلی و مصرف پروتئین و گوشت قرمز می‎تواند موجب افزایش آن شود.

منبع: www.rheumatology.org

مطالب مرتبط:    

روماتیسم مفصلی چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *