روش هایی برای پرورش کودکان موفق

کودکان موفق : والدین خوب همواره می خواهند که کودکانشان مشکل نداشته باشند، عملکرد خوبی در مدرسه داشته باشند و در بزرگسالی نیز کارهای فوق العاده ای انجام دهند.درحالیکه دستورالعمل هایی برای پرورش کودکان موفق وجود ندارد اما تحقیقات روانشناسی انگشت شمار به عوامل اشاره کرده است که موفقیت آنها را درآینده پیش بینی می کند.

کودکان موفق

راه های پرورش کودکان موفق :

۱ – وادار کردن کودکان به انجام کارهای روزمره :
وادار کردن کودکان به انجام کارهای روزمره یکی از عواملی است که می تواند در آینده موفقیت کودک را در زمینه هایی پیش بینی کند.کودکانی که در انجام کارهای روزمره مشارکت دارند، کارمندانی می شوند که همکاری خوبی با همکاران خود دارند و دلسوزترند زیرا مبارزه را می شناسند و می توانند کارها را بطور مستقل انجام دهند. با وادار کردن کودکان به انجام کارهای روزمره مانند بیرون بردن زباله، شستن لباس های خود در ماشین لباس شویی، آنها متوجه می شوند که برای داشتن سهمی در زندگی باید کارهایی را در زندگی انجام دهند.
۲ – یاد دادن مهارت زندگی به کودکان :
از دیگر راهکارهایی که والدین برای موفقیت کودکان خود می توانند انجام دهند یاد دادن مهارت زندگی به آنهاست.از فاصله زمانی میان سنین مهدکودک تا ۲۵ سالگی مورد بررسی قرار دادند و ارتباط قابل توجهی را میان مهارت های اجتماعی پرورش کودکان موفق در سنین مهدکودک و موفقیت های آنها در دو دهه بعدی زندگی در بزرگسالی کشف کردند.
کودکان موفق مهارت های اجتماعی دارند یعنی آنهایی که می توانند بدون تشویق با هم سن و سالان خود همکاری کنند، به دیگران کمک کنند،احساسات آنها را بفهمند و مشکلات را خود حل کنند، در قیاس با کودکانی که مهارت های اجتماعی محدودی دارند، بیشتر احتمال دارد که در ۲۵ سالگی یک مدرک دانشگاهی و یک کار تمام وقت پیدا کند.
کمک به کودکان در توسعه مهارت های اجتماعی و احساسی یکی از مهمترین کارهایی است که می توان برای آماده سازی آنها برای یک آینده سالم انجام داد.
۳ – داشتن انتظارات بالا از کودکان :
از دیگر راهکارهایی که پدر و مادرها برای موفقیت آتی کودکان خود می توانند انجام دهند این است که انتظارات بالایی از کودکان خود داشته باشند.انتظارات پدر و مادرها از کودکان خود تاثیر بالایی در موفقیت آنها دارد.
والدینی که رفتن به دانشگاه را در آینده کودکان خود ترسیم می کنند، به نظر می رسد که کودکان خود را صرف نظر از درآمد خود و دیگر دارایی هایشان به سمت این هدف هدایت می کنند.
۴ – آموختن ریاضی به کودکان در سنین پایین :
پرورش مهارت های ریاضی در سال های اولیه زندگی کودک می تواند به یک مزیت بزرگ تبدیل شود.
اهمیت فراگیری مهارت های ریاضی در سال های اولیه زندگی – شروع مدرسه با دانش اعداد، نظم اعداد و دیگر مفاهیم ابتدایی ریاضی یکی از مسائل حیرت آور است.
تسلط کودکان بر مهارت های ابتدایی ریاضی نه تنها باعث موفقیت آنها در ریاضیات شده بلکه مهارت خواندن آنها را نیز تقویت می کند.
۵ – داشتن مادران شاغل :
 کودکانی که مادرانشان در خارج از خانه کار می کنند، فواید بسیاری شامل حالشان می شود.دخترانی که مادرانشان کار می کردند در قیاس با ۲۳ درصد از هم سن و سالان خود که مادرانشان کار نمی کردند، احتمال بیشتری داشت که مدارج تحصیلی بالاتری را کسب کنند، شغلی در یک نقش نظارتی داشته باشند و پول بیشتری بدست آورند.
این مطالعه همچنین نشان داد که پسران مادرانی که در خارج از خانه کار می کنند نیز در بزرگسالی تمایل بیشتری به انجام کارهای روزمره خانه و نگهداری کودک دارند بطوریکه این افراد در هفته هفت و نیم ساعت بیشتر از کودک نگهداری می کنند و ۲۵ دقیقه بیشتر کارها خانه انجام می دهند.
۶ – انتخاب نام مناسب برای کودکان :
یک تحقیق در زمینه تاثیر نام بر موفقیت های زندگی نشان می دهد افرادی که اسامی رایجی دارند که تلفظ آنها راحت است موفقیت های بیشتری بدست می آورند , کودکان موفق می شوند.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط :

راه درمان کودکان چاق

تغذیه درست باعث موفقیت در مدرسه و کودکان موفق می گردد

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *