روش مقابله با ناخن جویدن کودکان

یکی از اختلالات عادتی که بیشتر در بین کودکان و در بین نوجوانان مشاهده می شود، ناخن جویدن است . این اختلال علاوه بر اثرات مضر و نامطلوبی که بر روی کودکان و نوجوانان بر جای می گذارد، بسیاری از والدین را نیز دلواپس و نگران می کند . 

ناخن جویدن

راه های مقابله با ناخن جویدن :

والدین باید سعی کنند علت یا علل ناخن جویدن را در کودک شناسایی کنند. با پی بردن به علت و انگیزه آن می توان آنرا برطرف نمود.

برقراری رابطه دوستانه با کودک و افزایش اعتماد به نفس در او و ایجاد امنیت روانی می تواند  در بسیاری از موارد به برطرف نمودن این اختلال کمک کرد.

رفع نگرانی ، دلواپسی و اضطراب و ناامنی در کودک و نیز سرگرم کردن کودک به فعالیت های یدی( دستی ) از قبیل خمیربازی ، چیدن مهره ها، گل بازی و نقاشی و … می تواند در برطرف نمودن این اختلال کمک زیادی کند.

پرهیز از موقعیت های اضطراب زا خصوصاً مشاهده فیلم های مهیج و ترسناک از تلویزیون و نیز ایجاد آرامش در کودک یکی دیگر از راههای مقابله با ناخن جویدن در کودکان است.

در نهایت اگر هیچ کدام از روش های فوق موثر نیافتاد. مراجعه به مراکز راهنمایی و مشاوره خانواده یا مشاوران مدارس و کسب اطلاعات لازم در این مورد می تواند راه گشا باشد.


سامانه جامع اطلاعات پزشکی مدیکال اینفو با در اختیار گذاشتن موتور جستجوی منحصر به فرد و دقیق از اطلاعات کارکنان فعال در حوزه سلامت و پزشکی اعم از پزشکان . بیمارستان ها . دارو خانه ها . آزمایشگاه ها . مراکز جراحی . کلینیک ها . مراکز تصویر برداری و تجهیزات پزشکی امیدوار است به سهم خود دسترسی هموطنان محترم و معظم را به این دامنه وسیع خدمتگزاران این حوزه تسهیل و فراهم نماید.

منبع : moshavereh2.persianblog.ir

مطالب مرتبط :

تشخیص سلامت بدن از روی ناخن

تقویت ناخن های شکننده با گیاه دم اسب

کاشت ناخن باعث بیماری عفونی میشود

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *