bروش‎های جدید درمان اعتیاد · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
روش‎های جدید درمان اعتیاد

اعتیاد حالتی است که در آن بدن انسان برای انجام فعالیت‌های عادی خود به یک ماده یا یک رفتار خاص وابسته است. اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری قابل درمان است، اما در درمان اعتیاد آگاهی و شناخت بیمار و خانواده‌اش نسبت به ویژگیهای اعتیاد و درمان ضروری است. درمان کردن اعتیاد نیازمند صبر و بردباری زیادی است.

درمان اعتیاد

روش‌های مختلفی برای ترک اعتیاد و درمان معتادان وجود دارد. یکی از این روش‌ها کم کردن مواد مخدر به صورت تدریجی است. در این روش فرد معتاد می‌تواند با یک برنامه ریزی منظم و دقیق و زیر نظر روانپزشک به صورت روزانه از میزان ماده مخدری که استفاده می‌نماید کم کند تا آن را در مدت ۲ تا ۳ هفته به صفر برساند. در این روش بیمار باید از داروهای خاصی استفاده کند که وابستگی روانی و جسمی به مواد مخدر را کاهش دهد. روش دیگر برای درمان این بیماران استفاده از داروهای ترک اعتیاد است. در این روش بیماران داروهای اعصاب خاصی دریافت می‎کنند که اثری شبیه مواد مخدر دارند و بیمار بر خلاف روش قبل به هیچ عنوان نباید مواد مخدر مصرف کند. در مدت درمان بیمار معتاد باید در منزل استراحت کند و بعد از گذراندن مدت درمان که معمولا تا یک هفته ادامه دارد به سر کار خود برگردد.

روش دیگر درمان اعتیاد برای این افراد این است که علاوه بر استفاده از داروهای اعصاب که در روش قبلی اشاره شد باید در بیمارستان هم بستری شوند و زیر نظر پزشک باشند. مزیت این روش این است که مواد مخدر در دسترس آنها نیست و اگر دچار مشکلی در اثر ترک مواد شدند مراقبت‎های پزشکی برای آنها انجام می‎شود. جدیدترین روش درمان اعتیاد که امروزه مورد استفاده قرار می‎گیرد، U.R.O.D یا سم زدایی است. در این روش بیمار باید تحت بیهوشی قرار بگیرد و زیر نظر پزشک بر اساس اینکه به چه موادی اعتیاد داشته و اعتیادش چه مدت طول کشیده به او داروهایی تزریق شود. بعد از اینکه بیمار به هوش بیاید علائم ترک مواد را نخواهد داشت. روش سم زدایی بهتر است  در بیمارستان صورت پذیرد و لازم است که بیمار بعد از انجام سم زدایی  چند روز در بیمارستان بستری شود تا توسط پزشک  معالج علائم جسمی و روانی او تحت نظر باشد و بقیه درمان به طور سرپایی ادامه یابد.

منبع: www.tebyan.net

مطالب مرتبط: 

آیا داروهای مسکن اعتیادآور هستند؟

روان درمانی برای درمان اعتیاد

اعتیاد چه تاثیری بر مغز دارد؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *