روش‌های طبیعی درمان عفونت خون

عفونت خون یا سپسیس که گاهی مسمومیت خون نیز نامیده می شود، یک واکنش ایمنی خطرناک و جدی است که بر اثر ترشح مواد شیمیایی ایمنی به داخل جریان خون برای مباررزه با عفونت بوجود می آید. التهاب ناشی از عفونت خون رگ‌های خونی را سوراخ کرده و باعث لخته شدن خون می‎شود.

درمان عفونت خون

عفونت خون باعث می‎شود جریان خون کافی به ارگان های بدن نرسد و ارگان ها بر اثر کمبود اکسیژن و مواد غذایی دچار اختلال شوند. در صورتی که اقدامات درمانی صورت نگیرد، فشار خون به اندازه ای کاهش می یابد که قلب ضعیف شده و دچار شوک سپتیک می شود. در این حالت کبد، کلیه، ریه و اندام های حیاتی دیگر دچار نارسایی می شوند و می تواند منجر به مرگ شود. شایع ترین علت عفونت خون، یک عفونت باکتریایی موجود در خون است. اگر سیستم ایمنی موفق به نابودی باکتری نشود، سبب عفونت می شود. باکتری سپسیس می تواند از هر نقطه ای از بدن، حتی یک خراش کوچک روی پوست، وارد بدن شود. سپسیس می تواند بر اثر عفونت های دیگری از قبیل آپاندیسیت، ذات الریه، عفونت دستگاه ادراری، مننژیت و عفونت کلیه ناشی شود. در این مطلب راه‌های طبیعی برای درمان عفونت خون را به شما معرفی می‌کنیم:

زردچوبه

زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که سبب افزایش سطح پروتئین خون می شود. زمانی که میزان پروتئین خون بالا باشد، بهتر می تواند با انواع عفونت و عوامل بیماری زا مبارزه کند. همچنین این ماده می تواند توده عضلانی مرتبط با عفونت را درمان کند. کاهش کلسترول خون، افزایش ایمنی بدن، بهبود گردش خون، روشن شدن رنگ پوست، پیشگیری از ایجاد لخته در اندام های داخلی بدن و تصفیه خون، از دیگر فواید زردچوبه هستند.

عسل

اطلاعات پزشکی می‌گوید عسل با تقویت سیستم ایمنی و خواص ضد باکتری و ضد میکروبی که دارد یک ماده غذایی کامل برای درمان انواع عفونت به خصوص عفونت خون است.

سیر

سیر حاوی ماده ای به نام آلیسین است که با کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی عفونت را سرکوب می کند. درمان سپسیس با ترکیب سیر و عسل موثرتر است. علاوه بر سیر ریشه شیرین بیان، برگ توتون هندی، مریم گلی، روغن پونه کوهی، عصاره پوست درخت کاج و عصاره دانه انگور از دیگر مواد حاوی آنتی بیوتیک طبیعی هستند که به درمان این بیماری کمک می کنند.

ویتامین C

اطلاعات پزشکی نشان می دهد سطح ویتامین C در بیماران مبتلا به سپسیس پایین است. بنابراین به این بیماران توصیه می شود برای تقویت سیستم ایمنی، از مکمل های ویتامین C استفاده کنند. همچنین ویتامین C سبب بهبود عملکرد مویرگ ها در بیماران می شود.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

تقویت سیستم ایمنی بدن با ادویه کاری

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *