روش‌های زایمان

روش‌های زایمان نیز مانند سایر جنبه‎های زندگی خانوادگی به وسیله جامعه‌ای که مادر و بچه عضوی از آن هستند شکل می‎گیرد. زایمان سخت‌ترین کار جسمانی است که زن می‌تواند انجام دهد. در این مطلب اطلاعات پزشکی مفیدی در این مورد ارائه شده است.  

زایمان شامل سه مرحله است: گشاد و نازک شدن دهانه رحم که طولانی ترین مرحله به دنیا آوردن فرزند است. در زایمان اول ۱۲ تا ۱۴ ساعت و در موارد بعدی ۴ تا ۶ ساعت طول می‎کشد. این مرحله اوج انقباض‌های رحم نام دارد و باعث ایجاد مجرای زایمان خواهد شد. مرحله دوم مرحله تولد بچه است که در مورد فرزند اول ۵۰ دقیقه و در موارد بعدی ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. مرحله آخر خارج شدن جفت است که ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‎کشد تا از رحم جدا شده و خارج شود.  به طور کلی دو نوع زایمان وجود دارد: زایمان طبیعی و سزارین. روش‎های مختلفی برای زایمان طبیعی وجود دارد. اما همه آنها این عقیده را تقویت می‌کنند که این روند بسیار دردناک است و غذاب آور است شاید دلیل گرایش بیش از حد زنان به سزارین هم این گفته ها باشد. روش‌های مختلفی برای زایمان بدون درد وجود دارد. 

زایمان

یکی از روش‌های بدون درد روش بی‌حسی اپیدورال است. در این روش از نقطه خاصی روی کمر بیمار سوزن باریکی رد می‌شود و یک لوله پلاستیکی نازک از طریق این سوزن وارد نخاع می‎شود و به تدریج داروهای بی‌حسی از طریق این لوله تزریق می‌شود. این روش بی دردی خوبی بوجود می‎آورد. از دیگر روش‌های بی درد می‎توان به زایمان در آب یا هیپنوتیزم اشاره کرد. هیپنوتیزم روشی موثر در کاهش درد است. در این روش با تلقین‌پذیری، درد کم می‌شود. در روش زایمان در آب درد کمتر و بی‌دردی نسبی ایجاد می‌شود اما  این روش یک روش بی‌دردی کامل نیست و فقط در کاستن از درد موثر است.

سزارین، زایمان از طریق جراحی است. جراح شکافی در شکم مادر ایجاد می‎کند و بچه را از رحم بیرون می‎آورد. دو روش برای انجام این جراحی وجود دارد. بیهوشی و بی‌حسی کمری که این هم به دو روش اپیدورال و اسپینال انجام می‌شود. بهترین پزشکان متخصص ترجیح می‌دهند از روش بی‌حسی استفاده کنند زیرا در بیهوشی ماده بیهوشی در جریان خون مادر وارد می‌شود و ممکن است به جنین نیز برسد یا حتی زمانی که نوزاد شیر مادر می‌خورد این احتمال وجود دارد که ماده بیهوشی وارد بدن نوزاد شود. مزیت دیگری که روش بی‌حسی نسبت به بیهوشی دارد این است که در بی‌حسی مادر صدای گریه نوزادش را می‌شنود و می‌تواند او را در آغوش بگیرد.

منبع: www.beytoote.com

مطالب مرتبط: 

زایمان های مکرر و احتمال افزایش افسردگی

رابطه جنسی در دوران بارداری

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *