روش‌های درمان واریس

اگر چه برخی از افراد به صورت ژنتیکی بیشتر در معرض ابتلا به بیماری واریس قرار دارند اما می‎توان برای پیشگیری و درمان این مشکل اقداماتی را انجام داد. داشتن سبک زندگی فعال، ورزش، پرهیز از ایستادن طولانی مدت و تغذیه سالم می‎تواند از بروز این مشکل پیشگیری کند.

واریس

اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به یک پزشک متخصص است. این فرد می‌تواند در درمان واریس به شما کمک کند. پزشکانى که بیشترین اطلاعات را درباره واریس دارند، شامل متخصصین پوست، برخى رادیولوژیست‌ها، جراحان پلاستیک و یا جراحان عروق هستند.

جوراب‌ واریس

این جوراب‌ها به گونه‌ای طراحی شده اند که خون را به سمت بالا هدایت می‌کنند. استفاده از این موارد می‌تواند به تسکین علایمی همچون تورم و سفتی کمک کند و جریان خون را در اندام تحتانی بهبود ببخشد. اما استفاده از این جوراب‌ها کمکی به از بین رفتن این مشکل نخواهد کرد. این موارد تنها برای تسکین درد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسکلروتراپی (درمان تزریقی)

در یک معاینه سرپایى، پزشک مقادیر اندکى از یک ماده شیمیایى محرک را به درون وریدها تزریق مى کند که سبب تورم دیواره های ورید و چسبیدن آنها به یکدیگر مى شود و بدین ترتیب ورید براى همیشه بسته مى شود. معمولا در عرض ۷ الی ۱۰ روز ظاهر رگ‌های واریسی از بین خواهد رفت. اسکلروتراپى عموماً فقط براى وریدهاى تارعنکبوتى یا وریدهاى واریسى بسیار کوچک به کار مى رود. در این شیوه درمانى بیمار مى تواند انتظار بهبود ۵۰ تا ۹۰ درصدى در وریدهاى تارعنکبوتى داشته باشد، اما ممکن است وریدهاى جدید در همان محل ایجاد شوند.

خارج کردن رگ‌ها

واریس سیاهرگ را می‌توان به صورت فیزیکی با جراحی از پا خارج کرد. این روش از طریق برش‌های بسیار ریز انجام می‌شود. این روش معمولا به خاطر تعداد برش‌هایی که مورد نیاز است کمتر از سایر روش‌ها رواج دارد. این فرآیند برای واریس‌های بسیار بزرگ، دردناک و متورم بهترین گزینه است. این درمان معمولا توسط متخصص ورید انجام می‌شود.

لیزر

وریدهای تارعنکبوتی با عبور دادن لیزر از سطح پوست، قابل درمان هستند. اشعه لیزر وریدها را منقبض و چروکیده کرده و استفاده از یخ و یک بى حس کننده موضعى به حفاظت از پوست و کاهش درد کمک مى کند. درمان با لیزر معمولاً در دو یا سه جلسه به صورت سرپایى انجام شده و تنها براى وریدهاى بسیار ظریف مناسب است. انرژی لیزر را مى توان با روشى به نام لیزر درمانى درون وریدى (EVLT) در داخل ورید به کار برد. پزشک با هدایت سوند، ورید را سوراخ کرده و یک سیم راهنما را به درون نقطه اى که خون از آنجا شروع به پس زدن مى کند، مى فرستد. سپس یک فیبر لیزرى به درون آن فرستاده مى شود و اشعه لیزر تابانیده مى شود تا ورید را از درون گرم کند. التهاب حاصله سبب به هم چسبیدن دیواره هاى ورید می گردد و در نهایت بافت ترمیمى ایجاد مى‌شود.

رادیو فرکانس حرارتى داخل وریدى (VNUS) 

این روش به پزشک امکان مى دهد که به جاى لیزر با امواج رادیویى، داخل وریدهاى واریسى را گرم کند. این روش نیز همانند EVLT در مطب پزشک و زیر بى حسى موضعى انجام مى شود.

وناسیل (VenaSeal)

یکی از جدیدترین روش‌های موجود در بازار وناسیل است. وناسیل یک چسب مخصوص است که باعث بسته شدن رگ‌های آسیب دیده می‌شود. این روش به اندازه تکنیک حرارتی که قبلا نیز ذکر شد، موثر است و می تواند باعث نابودی رگ‌های واریسی شود. این روش آسیبی به اعصاب وارد نمی‌کند و تنها به بی حسی در مکان مورد نظر نیاز دارد. استفاده از جوراب‌های مخصوص واریس نیز لازم نیست. امکان انجام این روش در یک جلسه وجود دارد.

فلبکتومى (phlebectomy) 

فلبکتومی سرپایى یک روش درمانی ساده است که در زیر بى حسى موضعى انجام مى شود. برش‎هاى کوچکى در طول ورید واریسی داده مى‎شود و ورید، قطعه قطعه از بدن خارج مى شود.

منبع: tebyan.net و beytoote.com

مطالب مرتبط:

درمان طبیعی برای واریس

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *