روش‌های حفظ سلامت کلیه‌ها

کلیه‌ها اعمال حیاتی بسیار مهمی در بدن انجام می‎دهند. وظایف اصلی آنها شامل تنظیم مقدار نمک در خون، دفع مواد زائد، تصفیه خون، تنظیمات هورمونی، تنظیم فشار خون، تولید ادرار و تامین آب کافی برای بافت‌های بدن می‌باشد. همچنین  هورمونی به نام اریتروپویتین (Erythropoietin) می‎سازند که تولید گلبول قرمز را کنترل می‎کند و بر روند فعالیت آن تاثیر گذار است. 

روش‌های حفظ سلامت کلیه‌ها

مراقبت از این عضو برای حفظ سلامت کل بدن مهم است.این عضو بدن به عنوان دستگاه دفع مواد زائد از بدن نقش بسیار مهمی در سلامت افراد دارند. با توجه به عملکرد کلیه ها و تاثیراتی که بر سلامتی عمومی کل بدن دارند، لازم است که به سلامت این عضو بیشتر توجه شود. برترین پزشکان می‎گویند سه عامل استرس، آلودگی‎ها و نوع بد تغذیه در بروز تمام بیماری‌ها و به خطر انداختن سلامتی کل اندام‌های بدن نقش دارند که این موارد شامل کلیه‌ها نیز می‎شود. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد مهمترین عامل در حفظ سلامت این ارگان مهم و همچنین پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های کلیوی، چگونگی نوع تغذیه است. برای پیشگیری از بیماری کلیوی بهتر است از رژیم غذایی شامل میوه‎ها، سبزیجات، غلات کامل و لبنیات کم چرب استفاده شود. 

برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کلیوی وزن خود را متعادل نگه دارید. چاقی در ناحیه شکم یکی از موارد مهمی است که باعث نارسایی کلیوی می‎شود. نوشیدن آب به مقدار زیاد، کاهش مصرف نمک، کنترل فشار خون و کلسترول از دیگر مواردی هستند که در حفظ سلامت این عضو موثرند. همچنین از سیگار کشیدن پرهیز کنید و ورزش را به طور منظم انجام دهید. 

منبع: www.medicinenet.com

مطالب مرتبط: 

سنگ کلیه چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *