روشهای جلوگیری از شکستن ناخن‌ها

ناخن سالم باید در برابر ضربه تا حدودی مقاوم باشد، خاصیت ارتجاعی داشته باشد و راحت خم بشود، نه اینکه بشکند. ناخن‌ها یکی از علائم نشان دهنده سلامت شماست. در حالت طبیعی فرم، حالت، رنگ و استقامت ناخن ها بستگی به عوامل سلامتی مختلف از جمله نوع تغذیه شما دارد. در این مطلب نکاتی برای جلوگیری از شکستن ناخن‌ها بیان شده است.

در ناخن‌های شکننده، سطح ناخن نازک می‌شود. مشکل شکستن ناخن‌ها در اثر تماس زیاد با آب، پاک کننده‌ها، حلال‌ها، مواد اسیدی و قلیایی و در اثر ضربه‌ها ایجاد می‌شود. برای داشتن ناخن‌های سالم و زیبا این توصیه را به کار ببندید:

شکستن ناخن‌ها

استفاده از دستکش

یکی از راه‌های مقابله با مشکل شکنندگی ناخن، استفاده از دستکش موقع کار کردن است. به خصوص وقتی با آب سر و کار دارید مثلا هنگام ظرف شستن، استفاده از دستکش ضروری است.

پرهیز از لاک

لاک باعث می‌شود که سوراخ‌های سطح ناخن بسته شوند و ناخن با مشکل کمبود اکسیژن مواجه شود و در نتیجه سبب خشکی و شکستن ناخن‌ها می‌شود. بنابراین بهتر است برای مدت طولانی و مداوم از لاک استفاده نکنید. 

آب بنوشید

برای حفظ سلامتی ناخن‌هایتان به مقدار کافی آب بنوشید. کمبود آب در طولانی مدت باعث شکنندگی ناخن می‌شود. یک آزمایش ساده برای تشخیص کمبود آب بدن این است کهروی ناخن را محکم فشار دهید تا ناخن سفید شود. سپس ناخن را رها کنید تا به رنگ اولیه خود برگردد. اگر ناخن کمتر از دو ثانیه به رنگ اصلی‌اش باز نگردد، یعنی ناخن دچار کمبود آب است.

ویتامین‎ها و مواد معدنی

مصرف بیوتین (از ویتامین‌های گروه B) در جلوگیری از شکنندگی ناخن‌ها موثر است. کمبود آهن که در خانم‌ها رایج است نیز سبب شکنندگی ناخن‌ها می‌شود. ویتامین C می تواند به جذب آهن در بدن کمک کند. سعی کنید مواد غذایی غنی از آهن، روی، ویتامین B و گوگرد مصرف کنید، چون مواد غذایی پروتئینی که غنی از اسیدهای آمینه، ویتامین B و گوگرد هستند، سبب محکم و زیبا شدن ناخن‌ها می‌شوند. ناخن‌ها بیشتر از پروتئین ساخته شده‌اند، بنابراین برای اینکه ناخن‌هایی بلند، قوی و زیبا داشته باشید باید روزانه به مقدار مناسب پروتئین مصرف کنید.

استفاده از کرم‌های مرطوب کننده 

برای جلوگیری از شکستن ناخن‌ها، نیاز است که ناخن و پوسته اطراف آن را به صورت مرتب چرب کنید. به طور کلی بهتر است با استفاده از کرم‌های مرطوب کننده هر روز به ویژه در هوای سرد و خشک، ناخن ها را مرطوب کرده تا از شکنندگی آنها پیشگیری کنید.

درمان شکنندگی ناخن در طب سنتی

می‌توانید به مقدار مساوی عسل، روغن بادام ، زرده تخم مرغ و نمک دریا را با هم مخلوط کنید و ناخن‌ها را به مدت نیم ساعت در آن قرار دهید این کار  ناخن ها را تقویت کرده و احتمال شکستن ناخن‌ها را کاهش می‌دهد.

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط: 

درمان خانگی برای قارچ ناخن

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *