روز جهانی روبان قرمز (بیماری ایدز)

روز اول دسامبر برابر با ۱۰ آذر از سوی سازمان بهداشت جهانی روز مبارزه با بیماری ایدز نامگذاری شده است. نباید فراموش کرد که اپیدمی ایدز رو به گسترش است و هنوز راهی برای کنترل و درمان این بیماری کشف نشده است. به مناسبت این روز مختصری در مورد این بیماری شرح می‎دهیم. 

ایدز

ایدز و ویروس HIV: ویروس نقص ایمنی انسان یا همان HIV ویروسی است که باعث سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا بیماری ایدز (AIDS) می‎شود. این ویروس سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند در نتیجه بدن توان مبارزه با عفونت‌ها و بیماری‌هایی مثل سرطان را ندارد. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد ویروس HIV به نوع خاصی از گلبول‌های سفید خون به نام CD4 (سلول‌های T) حمله می‌کند. این سلول‌ها با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند. وقتی تعداد این سلول‎ها کم شود مقاومت بدن فرد در برابر بیماری‌ها کم می‎شود. فردی که به ویروس HIV مبتلا شده لزوما بیماری ایدز ندارد. باید مراحلی طی شود تا فرد آلوده به ویروس مبتلا به AIDS شود. وقتی می‌گوییم فردی ایدز دارد که به بیماری عفونت یا سرطان مبتلا شده باشد یا تعداد سلول‌های CD4 خون او کمتر از ۲۰۰ شده باشد.

راه انتقال بیماری: در صورتی که خون یا دیگر مایعات بدن (شامل مایع منی، ترشحات واژن و شیر مادران شیرده) فرد آلوده به ویروس وارد جریان خون فرد سالم ‎شود می‎تواند او را به ویروس آلوده کند. این ویروس از طریق اندام‌های تناسلی مرد و زن، مقعد، بافت داخل دهان و بریدگی یا زخم روی پوست وارد جریان خون شود. هر دو جنس زن و مرد می‎توانند ناقل ویروس باشند و ویروس را به دیگران منتقل کنند. ممکن است فرد هنوز هیچ علائمی از بیماری نداشته باشد و سالم به نظر برسد اما بیماری را به دیگران منتقل کند. مادران باردار هم می‎توانند بیماری را به جنین خود منتقل کنند. شایع‎ترین راه‎هایی که افراد ممکن است به بیماری مبتلا شوند، استفاده از سوزن مشترک در معتادان تزریقی و داشتن رابطه جنسی پرخطر یا محافظت نشده با افراد آلوده به ویروس است. البته باید توجه داشت که بعضی افراد به اشتباه تصور می‌کنند هر گونه ارتباط با افراد آلوده به ویروس خطرناک است و بیش از حد در این مورد نگران هستند. دست دادن، لمس کردن و بغل کردن افراد آلوده به ویروس یا شنا در استخر‌های عمومی یا استفاده از توالت عمومی، حتی استفاده از لیوان و ظروف مشترک با افراد آلوده و نیش زدن حشرات نمی‎تواند ویروس را منتقل کند.  

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

جدیدترین درمان ایدز

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *