رنگ درمانی چیست؟

درمان برخی بیماری‎ها از طریق رنگ‌ها را رنگ درمانی یا کروموتراپی می‌گویند. استفاده از این شیوه درمانی به قدمت تاریخ است. نخستین بار مصری‌ها و یونانی‎ها از این روش برای درمان استفاده کردند. 

هر رنگ یک فرکانس، طول موج و انرژی خاصی دارد. بدن انسان نور حاصل از طیف‎های رنگی را از طریق چشم، پوست و جریان‎های الکترومغناطیسی جذب می‌کند و در اثر ان هورمون‌های خاصی در بدن ترشح می‎شود که می‎تواند سبب آرمش، افزایش انرژی، خواب راحت یا کاهش اضطراب و استرس شود. انتخاب رنگ‎ها از سوی افراد نشان می‎دهد که در کجای بدن عدم تعادل وجود دارد. همچنین نشان دهنده جنبه‎های عاطفی، جسمی و ذهنی فرد است. 

رنگ درمانی

قرمز: برای رفع کم خونی و کمبود آهن مفید است. اعصاب و خون را تحریک می‌کند و با سرما مقابله می‌کند. از تاثیر نور قرمز حرارت بدن بالا می‎رود و گردش خون بهتر می‌شود. در درمان زکام، برونشیت، کم خونی، روماتیسم، یبوست و مقابله با عفونت‌ها استفاده می‌شود. برای افراد عصبی و افرادی که فشار خون بالا دارند خوب نیست. 

سبز: خاصیت ضدعفونی دارد. بدن را از سموم پاک می‌کند و فشار خون را کاهش می‎دهد. برای درمان بی‌خوابی، دردهای شدید کمر و بواسیر مفید است. سبز هیچ اثر منفی روی محیط و افراد ندارد و می‎توانید نامحدود از آن استفاده کنید. 

سیاه: در زمانی که افراد دچار بحران‎های روانی و افسردگی هستند، اثر آرام بخشی دارد. البته نباید در استفاده از آن افراط کرد زیرا باعث بی‌ثباتی روحی خواهد شد. بهترین راه این است که سیاه را همراه با سفید استفاده کنید که باعث ایجاد توازن و تعادل می‎شود.

آبی: برای درمان سردرد، رفع تنش‌ها، ترس‌ها و بی‌خوابی و تپش قلب به کار می‌رود. آرامش دهنده است و سیستم عصبی را تقویت می‌کند. قدرت دفاعی بدن را افزایش می‎دهد و در هضم و جذب غذا تاثیر مثبتی دارد.

زرد: تحریک کننده اعصاب و نیروی عضلات است. برای درمان فلج، اگزما، روماتیسم و آرتریت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما چون زرد رنگ جدایی و سردی است، از آن به اندازه استفاده کنید تا در خود و اطرافیان این حس را ایجاد نکنید. 

بنفش: برای درمان اختلالات روانی مثل اسکیزوفرنی و جنون ادواری کاربرد دارد. بنفش آرام کننده قلب است. از نظر روحی در کاهش نفرت و خشم موثر است و برای درمان بیماری‌هایی مثل راشیتیسم، بیماری طحال، مثانه، دردهای شدید کمر، سیاتیک، ریزش مو، صرع، ذات الریه، سرفه و آسم مفید است.

منبع: مجله نیک و نو 

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *