راه حل صحیح درمان چاقی کودکان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان راجع به چاقی کودکان ، یک پزشک دانمارکی با تهیه یک برنامه جامع برای تغییر سبک زندگی والدین و کودکان، موفق شده چاقی ۱۹۰۰ کودک را درمان کند.فست فود‌ها، نوشابه‌های گازدار و آب میوه‌های صنعتی و میان وعده‌های شیرین احتمال چاقی کودکان را افزایش می‌دهند.

چاقی کودکان

هر بشقاب غذا باید به چهار قسمت، یک قسمت برنج، ماکارونی یا سیب‎زمینی، یک قسمت ماهی یا گوشت کم‎چربی و دو قسمت سبزیجات تقسیم شود.

اگر کودک درخواست غذای بیشتر کرد، بشقاب دوم غذا باید پس از بیست دقیقه به کودک داده شود، برای اینکه بدن فرصت کند پیغام سیری به مغز بفرستد و در پایان هر وعده از غذا خوردن باید احساس رضایت وجود داشته باشد.

ر حداکثر دو تکه میوه، فست‎فود حداکثر ماهی یک‎بار، شیرینی‎جات حداکثر هفته‌ای یک‎بار، خوراکی‌های دیگر هفته‌ای یک‎بار، آب میوه و نوشابه هفته‌ای یک‎بار فقط پانصد سی‎سی، رفتن به مدرسه پیاده یا با دوچرخه، فعالیت بدنی هدفمند و مستمر، ورزش‌های مختلف یا رقص، تلویزیون، کامپیو‌تر، تبلت و امثال آن روزی حداکثر دو ساعت آن‎هم بعد از ساعت پنج بعدازظهر، خواب زود و سروقت.

برای غلبه چاقی کودکان به‎جای قدم‌های کوچکی که معمولاً توصیه می‌شود، باید تمام جنبه‌های زندگی والدین و کودکان را در نظر گرفت و با تغییر و تنظیم آن‌ها، کودکان را در وزن طبیعی نگه‎داشت.

چاقی کودکان معمولاً محصول عدم توجه کافی به آنهاست، به‎طور کلی به کودکان چاق بی‌توجهی می‌شود، آن‌ها اغلب تنها هستند و در فعالیت‌های هم‎سن و سالان خود شرکت نمی‌کنند، آن‌ها معمولاً اعتماد به نفس ندارند.

چاقی یک بیماری است و برای کودکان بسیار سخت است که به تنهایی بر آن غلبه کنند.

وقتی‎که کودکان و پدر و مادر‌هایشان بسیاری از عادت‌های خود را تغییر ندهند، چاقی باقی می‌ماند، آن‌ها بسیار نا‌امید و غمگین و سرگردان می‌شوند.تغییر بنیادی سبک زندگی باعث می‌شود که مقاومت طبیعی بدن برای حفظ چربی شکسته شود.

برای هر کودک یک برنامه شخصی تدوین می‌شود که باید بر اساس آن ۱۵ تا ۲۰ عادت روزانه تغییر کند، تحقیقات نشان می‌دهد که ۷۰ درصد کودکانی که این برنامه را به‎ کار گرفتند توانستند در چهارسال پس از آن وزن طبیعی خود را حفظ کنند.

این در حالی است که این چاقی کودکان فقط به‎ طور متوسط سالی پنج ساعت مشاوره پزشکی نیاز داشتند،تمام زندگی این کودکان باید تغییر کند، آن‌ها تمایل به تنهایی دارند و از خودشان خجالت می‌کشند، آن‌ها باید این کار‌ها را انجام دهند و هر روز با بچه‌های دیگر در ارتباط باشند.

یکی از مهم‌ترین دلایل چاقی کودکان این است که آن‌ها به صفحه تلویزیون یا کامپیو‌تر میخ‎کوب شده‌اند و تا روزی دوازده ساعت را مقابل صفحه یک نمایشگر می‌گذارند در حالیکه این مدت باید دو ساعت باشد.

منبع:www.isna.ir

مطالب مرتبط:

نسخه طب سنتی برای درمان چاقی

سزارین باعث چاقی کودکان می شود!

تاثیر گروه خونی در چاقی و لاغری!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *