b4 راهکار برای کمک به بیماران آلزایمری · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
۴ راهکار برای کمک به بیماران آلزایمری

صدها هزار نفر در سراسر جهان با بیماری آلزایمر زندگی می کنند. این بیماری به عملکردهای شناختی مبتلایان آسیب می‎زند. آلزایمر که شایع ترین حالت زوال عقل است، باعث از دست دادن حافظه، کاهش کارایی مغز و ایجاد مشکل در حل مسائل زندگی روزمره و بروز مشکلات زبانی به صورت نوشتاری و گفتاری می شود.

آلزایمر

درمانی برای آلزایمر وجود ندارد و معمولا ترکیبی از داروها و فعالیت فیزیکی و ذهنی برای بهبود علائم بیماری و کند کردن روند بیماری توصیه می شود. با این حال اطلاعات پزشکی حاصل از مطالعات دانشمندان نشان داده است که با استفاده از راهکارهایی مثل  بازی‌های فکری و حل جدول می‎توان مغز مبتلایان به آلزایمر را فعال تر کرد. در زیر به چند راهکار موثر برای کمک به فعال کردن مغز این بیماران اشاره شده است:

آشپزی

محققان دانشگاه بنگور در تحقیقات خود روی بیماران آلزایمری  با شدت بیماری کم تا متوسط مشاهده کردند که کارهایی مانند آشپزی باعث تحریک مثبت عملکرد شناختی و فعال‌تر کردن مغز این افراد می‏‎شود.

باغبانی

باغبانی و کار با گل و گیاه موجب تقویت وضعیت جسمی بیمار می شود و ذهن وی را نیز فعال می کند. بیماران مبتلا به آلزایمر براساس شدت بیماری‎شان می توانند گروه هایی از گل‌ها و گیاهان را شناسایی کرده و اسامی و چرخه دانه دار شدن آنها را به یاد آورند.

رسیدگی به وضع ظاهری

محققان انجمن آلزایمر آمریکا در تحقیقات خود دریافتند بیمارانی که ظاهر آراسته دارند، احساس بهتری داشته و از اعتماد به نفس و رضایتمندی بیشتری برخوردار هستند. رسیدگی به وضع ظاهری این بیماران روش بسیار خوبی برای برقراری رابطه با آنها است که نتایج درمانی خوبی نیز به همراه دارد.

شرکت در فعالیت‌های گروهی و اجتماعی

شرکت در فعالیت‎های اجتماعی و بازی‌ها و سرگرمی‎های گروهی فواید بی شماری برای سلامتی افراد سالمند به خصوص بیماران مبتلا به الزایمر دارد. جنبه تفریحی در این فعالیت‌ها، محیط مثبت اجتماعی ایجاد می کند که باعث تمدد اعصاب می‌شود و توانایی توجه و تمرکز بیماران مسن را بهبود می‌بخشد. 

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

کشف داروی آلزایمر!

آیا آهسته راه رفتن نشانه ابتلا به آلزایمر است؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *