راهکارهای مهم برای جلوگیری از چاقی کودکان

چاقی کودکان : یک عامل به تنهایی موجب چاق شدن نمی شود، بلکه عوامل مختلفی در این زمینه وجود دارد.

چاقی کودکان

علل چاقی کودکان :

۱ . ژنتیک

اگر شما چاق هستید ، خطر بیشتری برای چاقی کودکان وجود دارد.

۲ . رژیم غذایی

اگر غذای ناسالم و غیر مغذی و زیادی می خورید ، موجب چاقی کودکان می شوید.

۳ . ورزش نکردن

کودکانی که مدت های طولانی پای تلویزیون، ویدئو و کامپیوتر می نشینند و تحرکی ندارند.

باید کودکان را با غذای سالم آشنا کنیم و این کار توسط بزرگ ترها انجام می شود. ما باید غذای سالم بخوریم تا کودک به این گونه غذاها عادت کند. این آموزش ها اثر نمی بخشد، مگر اینکه خود ما نیز غذای سالم و مقوی و مغذی بخوریم و اگر آموزش ما مداوم باشد، کودک هنگامی که بزرگ تر می شود، تمایلی به خوردن غذاهای چرب و شیرین و شور ندارد.

مقدار شکر را در غذای کودک کم کنید و مقدار کلسیم دریافتی را زیاد کنید، در این خصوص لبنیات کم چرب استفاده کنید. دادن مقدار زیاد کلسیم برای رشد و نمو کودک کافی نیست، بلکه کنترل وزن بسیار مهم تر می باشد.

اگر کودک شما بزرگ شده و هنوز هیچ گونه آموزشی به او نداده اید، نگران نباشید. شما می توانید به جای اینکه ۳ عدد بیسکویت به کودک بدهید، این بار ۲ عدد به او بدهید و همینطور کم کنید؛ مثلا بگویید “به من هم بده و تکه کوچکی از بیسکوییت را بردارید و بعد بگویید من که از  این خوشم نیامد، بهتره الان یک میوه بخوریم”. با این کار هم کودک را از غذاهای غیر مغذی دور کرده اید و هم او را با یک غذای مغذی آشنا کرده اید، یا می توانید به جای نوشابه که فقط از قند و آب تشکیل شده اند و به بدن ضرر می رساند، از آب میوه و یا شربت های طبیعی استفاده کنید تا حدی از چاقی کودکان جلوگیری می شود.

اگر کودک شما به شیرینی علاقه دارد، او را از خوردن شیرینی منع نکنید، بلکه به او بگویید که یک روز در هفته یک میوه بخور تا ۶ عدد شیرینی به تو بدهم و همین گونه و در هفته های بعدی به تدریج از تعداد شیرینی ها کم کنید و به تعداد میوه ها اضافه کنید . این روش بسیار خوب است چرا که کودک ولع به خوردن شیرینی پیدا نمی کند، چون می داند که در هفته مجاز به خوردن ۶ عدد شیرینی است و اگر در هفته، یک عدد میوه نخورد، نمی تواند شیرینی بخورد.

سوپ یکی از غذاهایی است که اغلب بچه ها دوست دارند. یک بشقاب سوپ، هم به عنوان یک میان وعده است و هم اشتها آور، و از همه مهم تر اینکه کمک می کند که کودک در وعده اصلی بیش از حد غذا نخورد و از اضافه وزن کودک تا حد زیادی جلوگیری می کند.

به کودک در آشپزخانه غذا دهید، زیرا اگر کودک کنار تلویزیون، رادیو، کامپیوتر، در رختخواب و به طور کلی در محل های دیگر غذا بخورد، بیش از حد لازم غذا می خورد و میل کمتری به غذای اصلی پیدا می کند.

منبع : tebyan.net

مطالب مرتبط :

نسخه طب سنتی برای درمان چاقی

کم کاری تیروئید علت چاقی 

این هورمون ها باعث چاقی میشود

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *