راهکارهایی برای غلبه بر تنبلی!

برای بسیاری از ما اتفاق افتاده که هدف‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت زیادی برای خود تعیین می‌کنیم و بعد از مدتی به دلایل مختلف که یکی از آنها تنبلی است، از رسیدن به آنها باز می‌مانیم. این عادت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما در هر حال اگر بخواهید کارایی خود را افزایش دهید باید با این عادت مبارزه کنید.

تنبلی

به دنبال انگیزه باشید

بی‌انگیزه بودن می‌تواند بزرگ‌ترین دلیل تنبلی باشد. باید در کارهایتان دنبال انگیزه بگردید. به طور مثال می‌توانید برای اتمام پروژه‌ها برای خودتان جایزه در نظر بگیرید یا پس از اتمام هر هدف کاری، زمانی را برای استراحت و تفریح اختصاص دهید.

مطمئن شوید که خسته نیستید

اگر وظایف کاری بیش از حد توان ما باشد، پس از مدتی از انجام کار خسته می‌شویم و به طور کامل در انجام کارها متوقف می‌شویم. بهتر است ابتدا لیستی از کارهای روزانه و هفتگی تهیه کنید و مطمئن شوید که می‌توانید آنها را در مدت مشخص شده انجام دهید. سپس با اولویت‌بندی برای انجام کارها برنامه‌ریزی کنید.

برای زمان ارزش قائل باشید

لیست کارهای روزانه و هفتگی را فراموش نکنید. با اولویت‌بندی آن را مرتب کنید و همیشه به آن پایبند باشید. در هر مرحله از کار باید بدانید در کجای فعالیت قرار دارید و برنامه‌ریزی زمانی را به گونه‌ای انجام دهید که در پایان وقت، تمامی موارد لیست مورد نظر انجام شده باشند. این لیست را می‌توانید روی کاغذ، روی کامپیوتر و حتی در ذهن خود ایجاد کنید.

زمانی برای استراحت اختصاص دهید

باید زمانی را برای استراحت بین کار اختصاص دهید و البته آن را محدود کنید تا روند کاری را با مشکل مواجه نکند. می‌توانید ۴۵ دقیقه‌ی اول هر ساعت را کار کنید و ۱۵ دقیقه استراحت کنید. اگر زمان استراحت را در بین کار لحاظ نکنید، پس از مدتی انرژی خود را برای ادامه‌ی انجام وظایف از دست می‌دهید.

تاثیر محیط را فراموش نکنید

محیط کاری باید به گونه‌ای باشد که تمامی شرایط لازم برای کار اعم از فضا و امکانات را داشته باشد. همکاران شما هم تاثیر زیادی در تنبلی شما دارند. اگر شما با افرادی کار کنید که همواره در حال شکایت کردن هستند، نمی‌توانید روی کار خود تمرکز کنید و کم‌کم در انجام اهداف خود دچار تنبلی می‌شوید.

همین امروز تغییر را شروع کنید

باید هرچه سریع‌تر برای تغییر عادات و رفتارها اقدام کنید. فراموش نکنید که تا تغییری در خودتان ایجاد نکنید، هیچ اتفاقی در دنیای اطراف نمی‌افتد. اگر تمامی مطالب بهره‌وری دنیا را هم بخوانید، تا خودتان شروع به تغییر نکنید اتفاقی نمی‌افتد. پس در اولین فرصت شروع به انجام مهم‌ترین وظیفه‌ی کاری خود کنید.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

راهکارهایی برای افزایش تمرکز در محیط کار

راز شادی و سرزندگی بیشتر در برخی افراد کشف شد!

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *