راهکارهایی برای آسان ترک کردن سیگار

وقتی افراد تصمیم به ترک کردن سیگار می‎گیرند، روزهای اول بعد از ترک برای فرد بسیار سخت و آزار دهنده است. در این مطلب توصیه‎هایی مطرح شده که با به کار بردن آنها می‎توانید از پس این روزهای سخت بربیایید. 

راهکارهایی برای آسان ترک کردن سیگار

آب سرد بنوشید و کمتر غذا بخورید. نوشیدن آب سرد به کمک نی می‎تواند جایگزین سیگار کشیدن شود. تحقیقات نشان داده این کار باعث ترشح شدن دوپامین در مغز می‎شود. این ماده شیمیایی باعث ایجاد حس بهتری در فرد می‎شود. همچنین سعی کنید وعده‎های غذایی کوچک‎تری بخورید. کم خوردن باعث می‎شود نیازی به سیگار کشیدن احساس نکنید و ترک کردن سیگار برایتان راحت‌تر شود.

یک لیست از مزایای ترک سیگار تهیه کنید. این موارد ممکن است شامل احساس کنترل داشتن، پس انداز کردن مقداری پول، خوشبو شدن، پر انرژی‌تر بودن و تشخیص بهتر مزه غذاها باشد. وقتی میل به سیگار کشیدن به شما فشار می‎آورد، نگاهی به این لیست بیاندازید تا به یاد آورید اگر مقاومت کنید چه چیزهایی بدست می‎آورید. 

بیشتر مسواک بزنید. یکی از مزایای ترک سیگار مزه بهتر و بوی خوبی است که در دهانتان احساس می‎کنید. اگر بیشتر اوقات مسواک بزنید تمایلی ندارید این تمیز بودن دهان را با سیگار خراب کنید.

مکان‎هایی را پیدا کنید که دخانیات در آنها ممنوع است. وقتی میل به روشن کردن سیگار به شما فشار می‎آورد، به مکان‎هایی بروید که استعمال دخانیات در آنها ممنوع است، مثل کتابخانه یا سینما.

هر روز ورزش کنید. ورزش یک عامل قوی برای کاهش میل به دخانیات است. وقتی بدن فعالیت می‎کند، مواد شیمیایی مفیدی ترشح می‎کند که استرس و ناراحتی را از بین می‏‎برد و حس خوبی به فرد می‎دهد و کمک می‎کند ترک کردن سیگار راحت‌تر شود. برای این منظور پیاده روی بهترین ورزش است. 

آدامس بجوید. جویدن آدامس بدون شکر یا اگر مشکل چاقی و اضافه وزن ندارید، شکلات و آبنبات‎های سفت باعث می‎شود به فکر سیگار کشیدن نیفتید. اگر اضافه وزن دارید باید خوراکی‌های کم کالری پیدا کنید. 

مصرف کافئین را محدود کنید. کافئین باعث می‎شود سرحال شوید و احساس خستگی را از بین می‎برد. اما در عین حال باعث افزایش استرس و بی‌قراری نیز می‎شود. وقتی در حال ترک کردن سیگار هستید، قطع کردن نیکوتین خودش این حالت‌ها را بوجود می‎آورد و مصرف کافئین ممکن است وضع را بدتر کند. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

آیا ارتباطی بین سیگار کشیدن و اسکیزوفرنی وجود دارد؟

توصیه‌های برای جوان‌سازی پوست

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *