راز طول عمر!

محققان دانشگاه کالیفرنیای آمریکا مطالعه‌ای روی افرادی که بیش از ۹۰ سال زندگی کرده‌اند، انجام دادند تا رازهای طول عمر این افراد را کشف کنند. همچنین بررسی کنند که چرا این افراد بر خلاف دیگر سالمندان دچار کندی عملکردهای شناختی یا ضعف حافظه و یا بیماری‌هایی مثل زوال عقل و آلزایمر نشده‌اند.

راز طول عمر!

این مطالعه روی ۱۶۰۰ نفر که بالای ۹۰ سال سن داشتند انجام شد. یکی از عوامل مرگ و میر سالمندان بیماری‌های مغزی مثل زوال عقل و نقص در عملکردهای شناختی این افراد است. یافته شگفت انگیز در این مطالعه این است که تمام عواملی که احتمال ابتلا به این بیماری‌ها را در جوانان افزایش می‎دهد مثل سابقه فشار خون بالا و کلسترول بالا در سن ۹۰ سال و بالاتر می‎تواند باعث محافظت فرد در برابر آلزایمر شود. البته محققان هنوز در مورد علت آن چیزی نمی‌دانند. یک احتمال می‌تواند این باشد که داروهایی که برای کنترل این عوامل استفاده می‎شود ممکن است باعث پیشگیری از آلزایمر شود. البته این محافظت فقط در مورد افرادی است که در دهه ۸۰ یا ۹۰ عمر خود به بیماری‌هایی مثل فشار خون مبتلا می‎شوند. اگر زودتر دچار این بیماری‎ها شوند مثلا در دهه ۵۰، ۶۰ یا ۷۰ عمر خود، این اثر حفاظت کنندگی در برابر زوال عقل وجود ندارد.

یکی از موارد دیگر که می‎تواند برای جوانان خطرناک و برای سالمندان مفید باشد، اضافه وزن است. وقتی جوان هستید اضافه وزن عامل خطر برای ایجاد انواع بیماری است اما وقتی به دهه ۷۰، ۸۰ یا ۹۰ می‌رسید، می‎تواند عامل طول عمر باشد. وقتی افراد پیر می‎شوند به ندرت چاق می‎شوند و وزن اضافه می‎کنند. اما طبق این مطالعه داشتن مقداری اضافه وزن در سن پیری مفید است. یکی دیگر از رازهای طول عمر افراد گروه مورد مطالعه این است که این افراد ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز مصرف می‎کنند. این مقدار کافئین با خوردن ۲ یا ۳ فنجان قهوه تامین می‎شود. افرادی که ورزش می‌کنند بیشتر عمر می‌کنند. حتی اگر ۱۵ دقیقه پیاده روی در روز باشد. ۳۰ دقیقه ورزش در روز بیشتر موثر است و ۴۵ دقیقه فوق العاده است. خواب کافی و اجتناب از استرس نیز در طول عمر افراد نقش دارد. اینکه از مغزتان کار بکشید نیز بسیار مهم است. برای این منظور جدول حل کردن یا دیگر سرگرمی‌های ذهنی مثل سودوکو نیز مفید است. اینکه از خانه بیرون بروید و با مردم و اجتماع تعامل داشته باشید باعث می‎شود مغزتان فعال بماند. در این مطالعه شواهدی مبنی بر اینکه خوردن غذایی خاص یا مکمل‎های غذایی یا ویتامین‌ها تاثیری در طول عمر افراد داشته باشند بدست نیامده است. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

رازهای داشتن زندگی سالم

آجیل باعث طول عمر می‎شود

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *