دیابت و چاقی مادر باعث اوتیسم کودک می‌شود!

اطلاعات پزشکی حاصل از تحقیقات جدید نشان می‎دهد مادرانی که هم به بیماری دیابت دچار هستند و هم چاق هستند، بیشتر از مادران سالم احتمال دارد کودکان مبتلا به اوتیسم به دنیا بیاورند. 

علت اوتیسم

نتایج این مطالعه ثابت کرده است ترکیب این دو بیماری یعنی دیابت و چاقی در مادر می‎تواند احتمال ابتلای کودک به اوتیسم را ۴ برابر افزایش دهد. این مطالعه روی ۲۷۰۰ مادر و کودک انجام شده است. نتایج این مطالعه خیلی تعجب آور نیست زیرا مطالعات قبلی نشان داده بود بین چاقی و دیابت مادر با رشد جنین و بیماری‎های کودکان به خصوص بیماری‎های متابولیکی ارتباط برقرار است. این مطالعه نشان می‎دهد بیماری اوتیسم مدتها قبل از تولد و در زمان جنینی آغاز می‎شود. در حال حاضر در آمریکا یک سوم زنانی که در سن باروری هستند، دچار مشکل چاقی هستند و ۱۰ درصد این افراد دیابت دارند. شاید افزایش آمار افراد مبتلا به چاقی و دیابت بتواند افزایش آمار کودکان مبتلا به اوتیسم را توجیه کند. در حال حاضر از هر ۶۸ کودک متولد شده در آمریکا ۱ کودک به اوتیسم مبتلاست.

علاوه بر اوتیسم، برترین پزشکان و محققان آمریکایی در این مطالعه دریافتند کودکانی که مادران آنها به چاقی و دیابت مبتلا بودند، احتمال بیشتری دارد که به ناتوانی ذهنی مبتلا شوند. همانطور که می‎دانید یکی از انواع دیابت، دیابت بارداری نام دارد که زنان باردار به آن مبتلا می‎شوند. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد دیابت بارداری با افزایش احتمال ابتلا به بیماری اوتیسم در کودکان ارتباط دارد. بنابر نتایج این مطالعه اگر زنانی که می‌خواهند باردار شوند بتوانند مشکل اضافه وزن‌شان را برطرف کنند و از دیابت هم پیشگیری کنند، شاهد کاهش آمار کودکان مبتلا به بیماری اوتیسم خواهیم بود.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:     

علت بیماری اوتیسم

نوزادان نارس در خطر ابتلا به اوتیسم هستند

سندرم تخمدان پلی کیستیک مادر باعت اوتیسم کودک می‎شود!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *