دیابت و مراقبت از پا

اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد دیابت معمولا به مغز و نخاع آسب نمی‎زند اما وجود قند زیاد در خون برای مدت طولانی به سیستم عصبی آسیب می‌زند به این ترتیب که ممکن است باعث کاهش حس درد شود. مثلا زخم چاقو و سوختگی را به صورت درد خیلی خفیف احساس کنید. به علت کاهش حس درد ممکن است بدون اینکه متوجه شوید پا روی جسمی بگذارید و مجروح شوید که این خود منجر به عفونت خواهد شد.

دیابت

برای پیشگیری از عوارض این بیماری باید از پاهای خود مراقبت کنید. هر روز پاها به خصوص لای انگشتان را از نظر وجود زخم، قرمزی، تورم و تغییر شکل بررسی کنید. روزانه پای خود را با آب ولرم و صابون شستشو دهید. قبل از قرار دادن پا در آب دمای آن را چک کنید زیرا ممکن است بر اثر دیابت پاها حساسیت خود را نسبت به دما از دست داده باشند و دچار سوختگی شوید. در صورت مشاهده هر گونه زخم یا تغییرات استخوانی حتما پزشک خود را مطلع کنید زیرا هر زخمی می‌تواند منجر به قطع عضو شود. بعد از شستن پاها حتما آنها را خشک کنید تا از ایجاد عفونت قارچی جلوگیری کنید. بعد از خشک کردن پاها را چرب کنید تا از خشکی و ترک پا جلوگیری شود. برای کمک به گردش خون پاها را ماساژ دهید. هیچگاه با پای برهنه در منزل راه نروید تا از خراشیدگی و زخم پا جلوگیری شود.  ناخن‌ها پا را صاف کوتاه کنید و گوشه‎های آن را نگیرید. 

برای انتخاب کفش و جوراب هم لازم است نکاتی را در نظر بگیرید. کفشی انتخاب کنید که از چرم نرم باشد و اندازه پایتان باشد و تنگ و گشاد نباشد. وقتی کفش نو می‌خرید اول در منزل بپوشید و راه بروید تا جا باز کند. از پوشیدن کفش‌های جلو باز پرهیز کنید. کفش پاشنه بلند یا پاشنه تخت نپوشید. کفش با پاشنه ۲ تا ۳ سانتی‌متر مناسب است. حتما جوراب نخی بپوشید و هر روز هم آنها را بشویید. در فصل سرما برای گرم کردن پاها از جوراب نخی کلفت استفاده کنید و هرگز پاها را کنار بخاری یا وسایل گرمایی دیگر گرم نکنید. زیرا ممکن است دچار سوختگی شوید. بهترین پزشکان به بیماران دیابتی توصیه می‌کنند هر چند وقت یکبار برای معاینه پا و امتحان حس پا به پزشک مراجعه کنند. 

منبع: www.diabetes.org

مطالب مرتبط: 

آیا با ورزش و رژیم می‌توان دیابت را درمان کرد؟

دیابت و مشکلات بینایی

دیابت نوع ۲ چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *