دیابت کنترل نشده مضر برای دندان‎ها

بیماری دیابت به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل خطرساز در بیماری‌های دهان و دندان به‌شمار می‌رود. البته با رعایت بهداشت مناسب دهان و کنترل قند خون، عدم مصرف سیگار و استفاده از تحریک‌کننده‌های بزاق و دهانشویه‌ها می‎توان از دندان‎ها محافظت کرد. 

دیابت کنترل نشده مضر برای دندان‎ها

علائم بیماری عفونت دندان در افراد دیابتی شامل خونریزی، زخم لثه، عفونت‌های مکرر و بوی بد دهان است که با مراقبت صحیح از لثه‌ها و دندان‌هایشان میزان عفونت به حداقل می‌رسد. افراد دیابتی باید حداقل هر شش ماه یکبار جلسات کنترل دندانپزشکی داشته باشند و همیشه بعد از غذا مسواک بزنند و نخ دندان بکشند، میزان قند خون خود را با رژیم مناسب غذایی و دارویی کنترل و سیگار را ترک کنند و به یاد داشته باشند درمان بیماری لثه این افراد مشکل‌تر است.

خشکی دهان

منجر به زخم‌های دهانی، عفونت و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. همچنین غیر از خود د‌یابت بسیاری از داروها هم منجر به این مشکل می‌شوند. با استفاده از تحریک‌ کننده‌های بزاق و استفاده از آدامس‌های بدون قند می‌توان این مشکل را تا حدودی برطرف کرد.

پوسیدگی دندان‌

با رعایت بهداشت دهان و کنترل قند خون و استفاده از تحریک‌کننده‌های بزاق و دهانشویه‌های ضد‌پوسیدگی فلوراید‌دار قابل کنترل است و این افراد باید از غذا‌ها و میان وعده‌های شیرین کمتر استفاده کنند.

برفک

یک عفونت با منشأ قارچ است که در افراد دیابتی بیشتر شایع است. البته کنترل خوب د‌یابت، عدم مصرف سیگار و تمیز نگهداشتن دندان‌ها می‌تواند از بروز این بیماری جلوگیری کند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

بوی بد دهان نشانه ریفلاکس معده است!

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *