دیابت نوع ۱ چیست؟

در دیابت نوع ۱ (type 1 diabetes) پانکراس یا همان لوزالمعده نمی‌تواند انسولین تولید کند. انسولین یک هورمون مهم برای بدن است که کمک می‌کند سلول‌های بدن قند را به انرژی تبدیل کنند. بدون انسولین، قند خون بسیار بالا می‌رود. بیماران مبتلا به این بیماری باید برای تمام عمر انسولین مصرف کنند تا کمبود انسولین طبیعی بدن را جبران کنند.

دیابت نوع 1

علائم دیابت نوع ۱ به طور ناگهانی ظاهر می‎شود و عبارتند از: تشنگی بیش از حد، خشکی دهان و زیاد ادرار کردن. اگر مقدار قند خون بالا بماند می‎تواند منجر به کاهش وزن، افزایش اشتها، خستگی و خواب آلودگی شود. این بیماری می‌تواند مشکلات پوستی مانند عفونت‌های قارچی، عفونت‎های باکتریایی، خارش و خشکی پوست و خون‌رسانی ضعیف به پوست ایجاد کند. دختران مبتلا به این بیماری در خطر عفونت‌های دستگاه تناسلی هستند. کودکان مبتلا در معرض التهاب و حساسیت‎های پوستی ناشی از استفاده از پوشک هستند که این التهاب پوستی به دیگر قسمت‌های بدن مثل ران و شکم گسترش پیدا می‎کند. 

پزشکان می‌گویند اگر میزان قند خون کنترل نشود می‎تواند منجر به بی‌حسی و مور مور شدن پاها، تاری دید و کم شدن قند خون یا هیپوگلیسمی (hypoglycemia) شود. بالا رفتن یا پایین آمدن بیش از حد قند خون می‎تواند باعث شود بیمار به کما رود. این حالت اغما هیچ نشانه‌ای قبل از وقوع ندارد و اگر اتفاق بیفتد بیمار نیاز به درمان اورژانسی دارد. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

آزمایش هموگلوبین A1c برای دیابتی‌ها

ورزش و رژیم برای درمان قند خون بالا

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *