دیابت نوع ۲ چیست؟

دیابت یک بیماری طولانی مدت است که معمولا برای تمام عمر ادامه دارد. در این بیماری بدن برای کنترل گلوکز که نوعی قند خون است دچار مشکل می‎شود. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد افراد مبتلا به این بیماری فقط در آمریکا به ۲۷ میلیون نفر می‎رسند. در مورد ۸۶ میلیون نفر دیگر میزان قند خون عادی نیست اما آنقدر هم بالا نیست که بتوان نام دیابت را روی آن گذاشت.  در واقع بیماری آنها قابل پیشگیری است.

دیابت

پانکراس، هورمونی به نام انسولین تولید می‎کند. این هورمون کمک می‌کند سلول‌های بدن گلوکز دریافت شده از طریق غذاها را به انرژی تبدیل کنند. در مورد بیماران مبتلا به دیابت نوع دو انسولین در بدن تولید می‎شود، اما سلول‌ها قادر نیستند به خوبی از این انسولین استفاده کنند. پزشکان به این حالت مقاومت نسبت به انسولین می‎گویند. در ابتدا پانکراس برای جبران این مشکل انسولین بیشتری ترشح می‎کند اما نمی‎تواند برای مدت طولانی به این کار ادامه دهد. در نتیجه گلوکز اضافی که به مصرف سلول‎ها نرسیده در خون انباشته می‎شود و قند خون بالا می‎رود. مجموعه‌ای از عوامل می‎تواند باعث ابتلای فرد به این بیماری شود.

ژنتیک: دانشمندان و برترین پزشکان در مطالعات خود انواع مختلفی از DNA را یافتند که می‎تواند در تولید انسولین و نحوه مصرف آن توسط بدن تاثیر بگذارد.

چاقی و اضافه وزن: بهترین پزشکان اعتقاد دارند که چاقی و اضافه وزن می‎تواند باعث مقاومت انسولینی شود. به خصوص اگر این اضافه وزن در ناحیه دور کمر و شکم باشد. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد امروزه دیابت نوع ۲ کودکان و نوجوانان را نیز به اندازه بزرگسالان مبتلا می‌کند و این این بیشتر به خاطر چاقی کودکان است.

سندرم متابولیکی: افراد مبتلا به مقاومت انسولینی مجموعه‌ای از فاکتورها مانند قند خون بالا، چربی اضافه در ناحیه شکم، فشار خون بالا، کلسترول بالا و تری گلسیرید دارند.

تولید قند خون اضافی توسط کبد: وقتی میزان قند خون کم باشد کبد برای جبران این مشکل گلوکز وارد خون می‎کند. وقتی فرد غذا می‎خورد و میزان قند خون بالا می‎رود کبد تولید قند را کاهش می‎دهد و متوقف می‎کند و قند اضافی را برای بعد ذخیره می‎کند. اما در بعضی افراد کبد قادر به انجام این کار نیست و به تولید قند ادامه می‎دهد.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

آزمایش هموگلوبین A1c برای دیابتی‌ها

دیابت نوع ۱

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *