ارتباط بین دیابت نوع دو و کاهش عملکردهای شناختی

ارتباط بین دیابت نوع دو و کاهش عملکردهای شناختی

هنگامی که جریان خون به طور معمول تنظیم می‌شود، مغز می‌تواند خون را به نقاطی از بدن برساند که فعالیت بیشتری در زمان انجام کاری خاص دارند. افرادی که دیابت نوع دو دارند تنظیم جریان خونشان ضعیف و معیوب است.

تحقیقاتی توسط دکتر ورا نوواک از دانشگاه هاروارد در این زمینه انجام شده است. نتیجه این تحقیقات نشان می‌دهد دیابت و قند خون بالا اثرات منفی مزمن و شدیدی را بر مهارت‌های شناختی و تصمیم گیری فرد تحمیل می‌کند. در این مطالعات، محققان می‌خواهند چگونگی ارتباط بین التهاب و تنظیم جریان خون در مغز را با کاهش عملکرد شناختی در افراد دارای اختلال متابولیسم بررسی کنند.

دیابت نوع دو و کاهش عملکرد شناختی

این تحقیقات روی یک گروه ۴۰ نفره انجام شد که ۱۹ نفر دیابت نوع دو داشتند و ۲۱ نفر دیابت نداشتند. میانگین سن این افراد ۶۶ سال بود. محققان عملکرد شناختی و حافظه افراد شرکت کننده را در حالی که اسکن MRI و آزمایشات خون برای حجم مغز و جریان خون و التهاب مغز انجام می‌شد، بررسی کردند. بعد از دو سال محققان دوباره آزمایش‌ها را تکرار کردند.

محققان دریافتند که شرکت کنندگانی که دیابت نوع دو داشتند، کاهش در توانایی تنظیم جریان خون در مغز و همچنین نتایج ضعیف‌تر در عملکرد شناختی و حافظه نشان می‌دهند. علاوه بر این، محققان دریافتند افرادی که التهاب بیشتری در مغز نشان می‌دهند، بیشترین کاهش در تنظیم جریان خون را دارند صرف نظر از اینکه دیابت یا فشار خون آنها خوب کنترل شده یا خیر.

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *