دیابت و مشکلات بینایی

بیماری دیابت احتمال دچار شدن به مشکلات بینایی و حتی کوری را افزایش می‌دهد. سطح قند خون یا گلوکز خون وقتی بالا می‌رود که بدن قادر نیست انسولین کافی بسازد یا انسولین را استفاده کند. بنابراین قند زیادی در خون تولید شده و به عروق خونی و اعصاب آسیب می‌زند. آسیب دیدن رگ‌های خونی چشم‌ها باعث کم بینایی یا نابینایی می‎شود. تمام افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر هستند و باید هر سال آزمایش چشم‌پزشکی انجام دهند. 

دیابت از راه‌های مختلفی به چشم آسیب می‌زند. وقتی قند خون بالا می‌رود و انسولین مصرف می‌کنید، ممکن است دچار تاری دید یا مشکلات دیگر چشمی شوید. اما گاهی اوقات چشم‌ها آسیب مبینند بدون اینکه شما متوجه هیچ نشانه‌ای شوید پس برای اینکه به چشم‌پزشک مراجعه کنید منتظر علائم نباشید. وقتی رگ‌های خونی شبکیه صدمه ببیند به علت قند خون بالا می‌تواند باعث مشکل بینایی جدی و حتی نابینایی شود. اما این مشکل اگر زود تشخیص داده شود به کمک جراحی با لیزر قابل درمان است. البته این جراحی نمی‎تواند بینایی از دست رفته را برگرداند اما با مراقبت‌های بعد از عمل می‌تواند از نابینایی تا ۹۰ درصد پیشگیری کند. در مراحل پیشرفته که خون زیادی از طریق رگ‌های آسیب دیده به درون شبکیه نفوذ کرده عمل جراحی vitrectomy انجام می‎شود که تمام رگ‌های آسیب‌دیده و خون را خارج می‌کند و باعث بهبود بینایی می‌شود.

دیابت و مشکلات بینایی

افرادی که مبتلا به دیابت هستند ۶۰ درصد بیشتر در معرض آب مروارید هستند. و معمولا در سنین پایین‌تر نسبت به دیگران به این بیماری مبتلا می‎شوند. این بیماری باعث می‌شود عدسی چشم تار شود و مانع عبور نور شده در نتیجه همه چیز تار و مه‌آلود دیده شود. در عمل جراحی عدسی طبیعی چشم با لنز طبی عوض می‎شود و باعث بهبود بینایی می‌شود. 

برای جلوگیری از مشکلات بینایی قندخون، فشار خون و کلسترول خود را کنترل کنید. سیگار نکشید و تست چشم‌پزشکی سالیانه را فراموش نکنید. اگر هر کدام از این نشانه‌ها را داشتید به چشم‌پزشک مراجعه کنید: تاری دید، نقاط و لکه‌ها یا سایه در تصویری که به آن نگاه می‌کنید، درد شدید یا فشار در چشم، از دست دادن ناگهانی بینایی در یک یا هر دو چشم، نورهای چشمک زن، دوبینی، نقاط تاریک، موج‌دار یا شکسته دیدن خطوط صاف و این حس که یک پرده جلوی چشم را پوشانده است. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

ارتباط بین دیابت نوع دو و کاهش عملکردهای شناختی

آیا با ورزش و رژیم می‌توان دیابت را درمان کرد؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *