دیابت و سفر

با توجه به شیوع روز افزون بیماری دیابت و تاثیر آن بر زندگی افراد باید تمام جنبه‎های مرتبط با آن مورد بررسی قرار گیرد. یکی از این موارد، نکاتی است که یک فرد دیابتی باید در هنگام سفر مد نظر قرار دهد.

دیابت

اگر به صورت هوایی سفر می‌کنید انسولین و داروهای مورد نیاز را در کیف دستی و در دسترس خود قرار دهید. انسولین را در قسمت بار نگذارید زیرا سرما و گرمای شدید به این دارو آسیب می‎زند. اگر از پمپ انسولین استفاده می‎کنید نامه پزشک خود را همراه داشته باشید تا هنگام عبور از گیت بازرسی فرودگاه با مشکل مواجه نشوید. در مسافرات به جاهای دور ممکن است نیاز به تغییر میزان انسولین داشته باشید پس قبل از سفر حتما با پزشک مشورت کنید. در پروازهای طولانی، زمان وعده‌های غذایی مشخص نیست، بنابراین قبل از غذا، انسولین تزریق نکنید. اگر تنها سفر می‌کنید و سفر طولانی مدت است حتما خدمه پرواز را از بیماری خود آگاه سازید تا در صورت بروز مشکل به شما کمک کنند و در صورت تاخیر در توزیع غذا، غذای شما را زودتر از دیگران آماده کنند. مسافرت هوایی بدن را در معرض کم آبی قرار می‌دهد، بنابراین آب بیشتری بنوشید و از مصرف الکل که بدن را در معرض کم آبی قرار می‎دهد بپرهیزید. 

اگر به صورت زمینی سفر می‌کنید، هر ۲ ساعت ۱۰ دقیقه راه بروید. کفش راحت و جوراب نخی یا پشمی استفاده کنید. مطمئن شوید که انسولینی که همراه دارید در دمای مناسب قرار داشته باشد. دمای خیلی پایین یا خیلی بالا اثر بخشی دارو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در طول سفر همیشه مقداری غذا یا قند در دسترس داشته باشید تا در صورت افت قند خون مصرف نمایید. در طول مسافرتقند خون خود را بیشتر از مواقع عادی کنترل کنید زیرا ممکن است با تغییر برنامه غذایی و فعالیت بدنی، قند خون شما از کنترل خارج شود.

منبع: www.diabetes.co.uk

مطالب مرتبط:  

دیابت نوع ۲ چیست؟

دیابت و مراقبت از پا

تغذیه مناسب برای کودکان دیابتی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *