bبا دویدن، حافظه‌تان را تقویت کنید! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
با دویدن، حافظه‌تان را تقویت کنید!

تعداد زیادی از مطالعات علمی ثابت کرده که ورزش می‎تواند عملکرد شناختی مغز را تقویت کند. اما دلیل این تاثیر تاکنون ناشناخته مانده بود. محققان در یک مطالعه جدید دریافتند دویدن باعث افزایش سطح پروتئین خاصی در بدن می‌‎شود که موجب تقویت حافظه و بهبود یادگیری می‎شود. 

با دویدن، حافظه‌تان را تقویت کنید!

محققان آمریکایی در تحقیقات خود روی موش‌های آزمایشگاهی دریافتند در اثر دویدن پروتئینی به نام کاتپسین B ترشح می‎شود که این پروتئین باعث رشد سلول‎های مغزی و تقویت حافظه می‎شود. مطالعات قبلی از نقش موثر این پروتئین در پاکسازی پلاکهای بتا آمیلوئیدی، که باعث پیشرفت بیماری آلزایمر و سایر اختلالات عصبی می‎شوند، خبر داده بود. محققان دریافتند این پروتئین بعد از ورزش در عضلات ترشح می‎شود و به مغز انتقال می‎یابد و توسط سلول‎های مغزی مصرف می‎شود و در نتیجه باعث رشد آنها و بهبود عملکردهای مغز مانند یادگیری و تقویت حافظه می‎شود. 

محققان این مطالعه می‌گویند افرادی که به طور منظم برای مدت ۴ ماه ورزش کنند، وظایف پیچیده را بهتر انجام می‌دهند و در به یاد آوردن مطالب بهتر عمل می‌کنند که با افزایش سطح پروتئین کاتپسین B در بدن مرتبط است. هنرییت ون پراگ (Henriette van Praag) محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «یافته‎های ما اهمیت داشتن سبک زندگی سالم را اثبات می‎کند. مردم اغلب از ما می‎پرسند چه میزان ورزش برای سلامتی آنها کافی است. نتایج مطالعات ما نشان می‎دهد چیزی که مهم است ادامه دادن یک برنامه ورزشی برای طولانی مدت است و فقط در طولانی مدت است که تغییرات عمده در بدن رخ می‎دهد.»

منبع: medicalnewstoday

مطالب مرتبط: 

پزشکان موفق شدند حافظه بیماران آلزایمری را برگردانند!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *