دوام زندگی زناشویی شما چند سال است؟

محققان آمریکایی دانشگاه ویرجینیا در پژوهش‌های خود دریافتند با دو سوال ساده می‎توان پیش بینی کرد زندگی زناشویی زوج‎ها چه قدر ماندگار و بادوام است و چند سال طول خواهد کشید. محققان این پژوهش‌ها را روی ۴۲۰۰ زوج انجام دادند. 

دوام زندگی زناشویی شما چند سال است؟

۱- به عنوان فردی متأهل تا چه اندازه احساس خوشبختی می‌کنید؟ (این احساس را با زمانی مقایسه کنید که مجرد بوده‌اید)
۲- فکر می‌کنید همسرتان به سوال بالا چه پاسخی دهد؟
دو سوال مطرح شده در بالا ممکن است ساده به نظر برسند. اما پاسخ آن‌ها ممکن است جنبه‌های مختلف زندگی زناشویی را در برگیرد. محققان بر این باورند راز ماندگاری رابطه زناشویی و ازدواج موفق این است که نسبت به احساس همسرمان در مورد زندگی مشترک آگاهی یابیم. کسب آگاهی در این خصوص کار چندان دشواری نیست. تنها کافی است این سوال را مستقیماً از همسرتان بپرسید. محققان دو سوال بالا را به ۳۶ سوال فرعی تقسیم کرده و آن‌ها را در اختیار ۴۲۰۰ زوج قرار دادند. سپس ۶ سال بعد از آنان درخواست کردند تا به همان سوالات پاسخ دهند.
نتایج این پژوهش نشان داد نتایج نشان داد زن و شوهرهایی که تصور می‌کنند زندگی مجردی برایشان مساعدتر بود به احتمال بیشتری در آینده نزدیک (۶ سال بعد) از هم جدا می‌شوند. البته سوال دوم اهمیت به مراتب بیشتری نسبت به سوال اول دارد. زیرا افرادی که در پاسخ به سوال دوم امتیاز بالاتری برای رضایت همسرشان از زندگی زناشویی قائل شوند، بیشتر در معرض طلاق قرار دارند. سرپرست این مطالعه می‎گوید دلیل این موضوع این است که اگر زمانی من اعتقاد داشته باشم همسرم از زندگی زناشویی کاملاً راضی است، از او انتظار انجام کارها و وظایف بیشتری خواهم داشت و حتی ممکن است او را مجبور کنم برای تامین مخارج خانواده بیشتر تلاش کند. که این موضوع به دوام زندگی زناشویی لطمه خواهد زد. 
منبع: yjc.ir
مطالب مرتبط: 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *