دندان قروچه کودکان

چون دندان قروچه اغلب در خواب رخ می‌دهد، بیشتر افراد متوجه آن نمی‌شوند، اما سردرد مداوم یا آرواره (فک) زخمی نشان دهنده‌ی دندان‌قروچه است. اگر چه دندان‌قروچه می تواند در اثر استرس یا اضطراب باشد، ولی ممکن استبه علت کج بودن دندان، نبودن دندان و دندان اضافی به وجود آید.

دندان قروچه کودکان

دندان‌ قروچه باعث شکستگی، شل شدن و افتادن دندان و پوسیدگی دندان می‌شود. علاوه بر این باعث کاهش شنوایی، مشکلات فک و مفاصل و عضلات صورت و حتی تغییر شکل ظاهری صورت می‌گردد. حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کودکان دندان قروچه دارند. دندان قروچه در اطفال معمولا در ۲ دوره زمانی،‌ رویش دندان‌های شیری و رویش دندان‌های دائمی بیشتر دیده می‌شود و اغلب کودکان بعد از این دوره عادت دندان قروچه را از دست می‌دهند. در مورد علت دندان قروچه کودکان عواملی مانند تنفس با دهان، بزرگی لوزه‌ها،‌ ابتلا به بیماری‌ها، سوء تغذیه،‌ آلرژی، اختلالات غدد و عوامل روانی مانند اضطراب می‌توانند تاثیر گذار باشند.

دکتر الهام عباسپور متخصص دندانپزشکی اطفال می‌گوید: تشخیص به موقع این مشکل در کودکان بسیار مهم است. زیرا با تشخیص زودهنگام و برطرف کردن عامل ایجاد کننده این مشکل می‎توان قبل از این که دندان قروچه به شکل یک عادت برای کودک دربیاید آن را برطرف کرد.   اگر کودک شما دندان‌هایش را به هم می‌ساید، او را نزد دندانپزشک اطفال ببرید تا از سلامت دندان‌هایش مطمئن شوید. دقت کنید که کودکتان به مقدار کافی آب بنوشد، زیرا کم آبی بدن یکی از علت‌های برزو این مشکل است. دندانپزشک وسیله‌ای مخصوص به نام محافظ دهان یا گارد دهانی به کودک می‌دهد که موقع خواب مانع سایش دندان‌ها به هم شود. اگر استرس و ترس باعث ایجاد دندان‌ قروچه است، باید کودک را نزد مشاور یا روانپزشک ببرید تا استرس و اضطراب او را کاهش دهد.

مطالب مرتبط:

دندان قروچه چیست؟

دندانپزشکی در سعادت آباد

دکتر الهام عباسپور

دندانپزشکی اطفال

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *