bدندان قروچه چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
دندان قروچه چیست؟

اگر معمولا صبح‌ها با سردرد یا دندان درد یا درد فک بیدار می‌شوید احتمالا در طول شب مشغول دندان قروچه بوده‌اید. پزشکان و محققان معتقدند حدود ۲۰ درصد افراد حین خواب دندان‌ها را روی هم فشار می‌دهند یا روی هم می‌سایند. در مورد علت این مشکل نظریه‌های مختلفی وجود دارد اما هنوز علت قطعی آن یا درمانی برایش پیدا نشده است. معمولا خود فرد از این مشکل اطلاع ندارد و همسرش این موضوع را می‌فهمد. دندان قروچه علامت مشخصی ندارد اما ممکن است فشار دندان‌ها آنقدر زیاد باشد که بر سطح دندان اثر گذاشته و مینای دندان را از بین ببرد. و از بین رفتن مینا باعث حساسیت دندانی، ترک خوردن دندان و حتی شکستگی دندان می‌شود.

دندان قروچه چیست؟

انواع دندان قروچه: نوع اولیه زمانی که علت پزشکی مشخصی برای آن وجود ندارد. و نوع ثانویه زمانی که با اختلالاتی مثل اختلالات روانی، اضطراب و افسردگی، مصرف داروها مانند داروهای ضد افسردگی، بعضی بیماری‌ها مانند پارکینسون یا آپنه تنفسی (اختلال تنفس در هنگام خواب) همراه است. در نوع ثانویه معمولا با درمان اختلال زمینه‌ای مشکل دندان قروچه هم حل می‌شود. البته در بعضی موارد این موضوع به عادت تبدیل می‌شود که در این حالت بعد از درمان هم عادت از بین نخواهد رفت. 

دلایل و عوامل مداخله‌گر: قوی‌ترین ارتباطی که در رابطه با علت این مشکل پیدا شده است، آپنه تنفسی حین خواب (OSA) است. این افراد در خواب تنفس سختی دارند که با خروپف شدید و حرف زدن و دندان قروچه همراه است. دلیل دیگر اضطراب و استرس است. مشخص شده افرادی که ناخن می‌جوند و عصبی هستند، بیشتر از دیگران در معرض بروز این مشکل هستند. از علل دیگر می‌توان مصرف نوشابه‌های حاوی کافئین مانند کولاها، قهوه و شکلات، مصرف الکل زیاد، مصرف مواد مخدر یا روان گردان و سیگار کشیدن نام برد.

منبع: مجله پیام سلامتی

مطالب مرتبط:   

۱۰ علت حساسیت دندان

نخ دندان مهم‌تر است یا مسواک؟

دندانپزشکی در سعادت آباد

دکتر الهام عباسپور
دندانپزشکی اطفال

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *