دندان درآوردن نوزاد

دندان درآوردن نوزادان از ۶ ماهگی آغاز می‌شود و تا ۳ سالگی ادامه می یابد. زمانی که کودک ۳ ساله شد باید ۲۰ دندان شیری داشته باشد. این فرایند باعث بدخلق شدن و بی‎تابی نوزاد می‎شود و در این دوران علائمی را مشاهده می کنید که مربوط به فرآیند دندان در آوردن نوزاد است. در این مطلب می‎توانید با این علائم آشنا شوید.

دندان درآوردن نوزاد

افزایش حجم آب دهان کودک، التهاب و خارش لثه، احساس درد، بی قراری و ناراحتی، بی‎خوابی, جویدن اشیا، غذا نخوردن، مالیدن صورت و گوش با دست، تب و اسهال از علائم شایع دندان درآوردن نوزادان است. البته متخصصان اطفال معتقدند این روند نباید مشکل جدی مثل  اسهال شدید و تب شدید برای کودک ایجاد کند و در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه کرد. آبریزش دهان نیز ممکن است باعث تحریک پوست چانه، صورت، و یا سینه نوزادان شود. این علائم معمولاً خفیف هستند و به راحتی خوب می شوند، اما اگر چنین نشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

اولین دندان‌هایی که ظاهر می‎شوند، دندان‌های جلویی ردیف پایین هستند و حدود ۱ تا ۲ ماه بعد دندان‌های جلویی ردیف بالا شروع به رویش می‌کنند. پس از آن دندان‌های آسیای کوچک و سپس دندان‌های آسیای بزرگ رشد می‌کنند. این دندان‌ها که به دندان‌های شیری معروف هستند تا چند سال دندان‌های کودک شما خواهند بود، بنابراین مراقبت از این دندان‌ها بسیار مهم و ضروری است. اگر دندان درآوردن نوزادتان دیرتر از زمان گفته شده صورت گرفت، اما رشد استخوانی، پوستی و موهایش طبیعی بود، جای نگرانی نیست. اما اگر کودکتان تا یک سالگی دندان درنیاورد او را نزد دندانپزشک اطفال ببرید. 

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط: 

قطره آهن باعث سیاهی دندان کودک نمی‎شود!

دندانپزشکی اطفال

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *