بهداشت دهان و دندان کودک از دید دندانپزشک اطفال

دکتر الهام عباسپور در مورد بهداشت دهان و دندان کودکان می‌گویدبهداشت دندان‌های کودکتان از زمانی که اولین‌بار در دهان او ظاهر می‌شود، باید آغاز شود. زمانی که اولین دندان‌های فرزندتان ظاهر شدند باید آن‌ها را تمیز کرد، این کار می‌تواند با پیچیدن یک پارچه تمیز به دور انگشت خود که جایگزینی برای مسواک است، انجام شود. شما می‌توانید در مورد نوع مسواک از دندانپزشک اطفال بپرسید، این که در چه زمانی و در چه رده سنی چه نوع مسواکی برای کودک خود انتخاب کنید مهم است و می‌توانید با دندانپزشک اطفال مشورت کنید، برخی دندانپزشکان معتقدند زمانی که چهار دندان کودک در یک ردیف رشد کند و برخی دیگر می گویند زمانی که کودک ۲ یا ۳ ساله شد باید نوع مسواک آن‌ها را تغییر داد.

دندانپزشک اطفال

 

لازم به ذکر است که چند راهنمایی لازم برای مراقبت از دندان‌های کودکتان بیان ‌کنیم:

  • در ابتدا همان طور که در مطلب فوق توسط دندانپزشک اطفال بیان شد، می توانید از یک پارچه تمیز به عنوان مسواک استفاده کنید و بعد از این‌که دندان‌های کودکتان به طور کامل پدیدار شدند، می‌توان از مسواک نرم و مناسب برای آن‌ها انتخاب کنید.
  • اطلاعات پزشکی که در آکادمی اطفال آمریکا صورت گرفته، درباره میزان خمیر‌دندان بیان می‌دارد که، نوع خمیردندان، فلوراید باشد و اندازه آن، یک دانه برنج تعیین شده است. از سن سه سالگی به بعد این میزان باید به اندازه نخود باشد.
  • استفاده از نخ‌‌دندان برای کودکتان نیز توصیه می‌شود. زمانی می‌توان از آن استفاده کرد که بیش از دو دندان کودک به طور کامل رشد کرده است. استفاده از نخ‌دندان‌های دسته دار می‌تواند این کار را برای کودکتان راحت‌تر از نخ‌دندان‌های رشته‌ای انجام ‌دهد.
  • روشی به نام سیلانت‌تراپی (پوششی محافظ برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌های کودک و پر کردن شکاف‌های داخل دندانی که کودک نمی‌تواند به طور کامل آن‌ها را تمیز کند) برای دندان‌های کودکتان توصیه می‌شود. این کار را با مشورت دندانپزشک اطفال انجام دهید.
  • لازم به ذکر است که تا سن ۶ یا ۷ سالگی بر روی نحوه مسواک زدن کودکتان نظارت داشته باشید زیرا بسیاری از آن‌ها تا این سن نمی‌توانند به درستی مسواک بزنند.

مطالب مرتبط:

قطره آهن باعث سیاهی دندان کودک نمی‎شود!

دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی در سعادت آباد

لیزر در دندانپزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *