دلیل خشکی دست ها و راه درمان آن!

 خشکی دست یااگزمای دست بسیار شایع است. این بیماری، ابتدا به صورت زبری و خشکی و پوسته‌ریزی شروع و بعد به ضایعات قرمز، ملتهب، خارش‌دار و پوسته‌دهنده تبدیل می شود. عوامل تماس زیاد با آب، هوای خیلی خشک، صابون‌ها، مواد پاک‌کننده، پودرهای رختشویی، حلال‌ها، مواد شیمیایی، دستکش‌های لاستیکی و حتی مواد به کار رفته در کرم‌ها و فرآورده‌های بهداشتی، اگزمای دست ایجاد می‌کند.  

خشکی دست

برای جلوگیری از خشکی دست ، باید :

۱- با پوشیدن دستکش می‌توان از پوست دست در مقابل صابون، شوینده‌ها، پاک‌کننده‌ها و سایر مواد شیمیایی مواظبت کرد. از آن‌جایی که عده‌ای از مردم نسبت به دستکش‌های لاستیکی ظرفشویی حساسیت دارند، بهتر است زیر دستکش‌های لاستیکی، دستکش نخی بپوشند. به محض سوراخ و پاره شدن دستکش آن را دور بیندازید. در زمانیکه از دستکش استفاده نمی‌کنید، آن را در هوای آزاد آویزان کنید تا خشک شود.

۲- همیشه حتی وقتی لباس‌های شسته شده را تا می‌کنید، سبزی پاک می‌کنید، آبلیمو می‌گیرید یا رب‌گوجه فرنگی تهیه می‌کنید، دستکش بر دست داشته باشید.

۳- تا جاییکه می‌توانید از ماشین لباسشویی و ظرفشویی استفاده کنید.

۴- در موقع شستن دست‌ها از آب ولرم استفاده کنید و مقدار کمی صابون به کار ببرید. در هر بار شست‌وشوی دست‌ها یا کار، حلقه و انگشتری را از دست خارج کنید. حلقه و انگشتر، رطوبت و صابون را در زیر خود جمع می‌کند و موجب آزرده شدن پوست می گردد. بعد از شستن دست‌ها از کرم مرطوب‌کننده به منظور حفظ آب موجود در پوست استفاده کنید.

۵- زمستان‌ها از دستکش گرم استفاده کنید تا مانع خشکی و پوسته پوسته شدن دست شوید.

سایر علل پوسته‌ریزی دست ,خشکی دست از قبیل بیماری پسوریازیس (صدف) و ضایعات قارچی نیاز به تشخیص پزشک و درمان مناسب دارد. از آن‌جایی که بیماری قارچی واگیردار است، بنابراین هر چه زودتر نسبت به تشخیص و درمان باید اقدام کرد.

منبع : mahsho.com

مطالب مرتبط :

درمان خشکی پوست پاییزی با طب سنتی

ماسک های طبیعی برای درمان خشکی پوست

کدام بیماری پوستی واگیر دار است

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *