درمان یبوست نوزادان

غذاهای کمکی که معمولا دلیل یبوست نوزاد هستند، می توانند در درمان یبوست هم موثر باشند. تغییر در نوع شیرخشک در نوزادانی که با شیرخشک تغذیه می‎شوند و تغییر رژیم غذایی مادر در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، می‎تواند مفید باشد.

درمان یبوست نوزاد

اگر تغییر در رژیم غذایی به بهبود یبوست نوزاد کمکی نکرد، بهتر است قبل از امتحان کردن هر روش دیگر درمانی با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. پزشک ممکن است تحریک مقعدی با استفاده از گوش پاک کن و یا تب سنج مقعدی را توصیه کند.این روش معمولا ظرف چند دقیقه باعث حرکات روده و دفع می‌شود. استفاده از میرالاکس، سنا (ملین گیاهی طبیعی) و لاکتولوز نیز می‎تواند مفید باشد.  یکی دیگر از راهکارها استفاده از شیاف گلیسیرین است که اگر مفید فایده واقع شود، ظرف یک ساعت عمل دفع انجام خواهد شد. البته باید توجه داشت که استفاده از شیاف گلیسیرین برای نوزادان بالای ۶ ماه و با مشورت پزشک باید انجام شود.

برای درمان یبوست نوزادان بالای ۵ تا ۶ ماه از آبمیوهایی مثل سیب و گلابی البته با دستور پزشک و به اندازه کم استفاده کنید. انواع مختلف میوه ها و سبزیجات مانند گلابی و کلم بروکلی به همراه آب و آب میوه می توانند به بهتر شدن اوضاع کمک کنند.نوزادان را در فواصل استاندارد شیر بدهید تا مواد غذایی در روده به خوبی هضم شود. از غذاهای پرفیبر مثل انواع لوبیا نخود سبز، زرد آلو، آلو و اسفناج استفاده کنید. به مقدار کافی به نوزاد آب بدهید. شکم نوزادتان را به آرامی ماساژ دهید، این روش می‌تواند برای درمان یبوست نوزاد بسیار موثر باشد.

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط: 

علت یبوست نوزادان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *