bدرمان یبوست در طب سنتی · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
درمان یبوست در طب سنتی

تغییر در اجابت مزاج می‌تواند به صورت یبوست ظاهر شود. در واقع تغییر در تعداد دفعات دفع، احساس دفع ناقص یا زور زدن زیاد هنگام دفع همگی می‌توانند از نشانه‌های یبوست باشند. در طب سنتی راه‌های درمانی زیادی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد که به چند مورد از آنها در این مطلب اشاره می‎کنیم. 

درمان یبوست در طب سنتی

متخصصان طب سنتی توصیه می‎کنند از مصرف گوشت گاو و گوساله، نان‌های بدون سبوس و حجیم، غذاهای خمیری شکل و دیر هضم مانند پاستا، ماکارانی، نودل، ژله، بستنی و شیر برای معده‌های سرد، ترشیجات و میوه‌های گس و کال مانند گوجه سبز پرهیز کنید، چرا که این موادغذایی عامل ایجاد یبوست است. علاوه بر این از نوشیدن آب همراه غذا خودداری کنید. خواب کافی و ورزش مناسب (به اندازه‌ای که کمی بدن عرق کند) به رفع یبوست کمک می‌کند.

انجیر خیسانده در گلاب یا آب و عسل و مصرف آن حداقل نیم ساعت پیش از غذا، خوردن مربای به و یا بالنگ هنگام صبحانه، مصرف نعناء و ریحان همراه با غذا نیز به رفع یبوست کمک می‌کند. خاکشیر از داروهای گیاهی توصیه شده برای برطرف کردن این مشکل است. بهترین روش مصرف آن به این صورت است که در حالت ناشتا، یک قاشق غذاخوری خاکشیر را با یک لیوان آب آرام بجوشانید (پس از چند بار جوش زدن شعله را خاموش کنید) سپس با یک تکه نبات شیرین کرده و میل کنید. مصرف سیب بدون پوست یا آب انار شیرین با فاصله حداقل یک ساعت بعد از غذا، همچنین استفاده از روغن بادام شیرین یا روغن زیتون در سوپ و آش و مصرف ۷ تا ۱۴ عدد مویز بدون هسته یا کشمش به رفع یبوست کمک می‌کند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

تخم شربتی برای درمان یبوست

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *