علت و درمان کک و مک

کک و مک یکی از مشکلات پوستی است که در میان اروپایی‌ها شیوع بیشتری دارد. کک و مک‌ها معمولا روی پوست صورت، دست ها و اطراف شانه‌ها دیده می‌شوند. وقتی رنگدانه‌های پوست به جای پخش شدن در سراسر پوست در نقاطی از آن جمع گردد  کک و مک و لک صورت به وجود می‌آید. ویژگی‌های ارثی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و ناراحتی‌های داخلی از دلایل ایجاد این لکه‎ها روی پوست هستند. 

کک و مک

بروز کک و مک یا به صورت مادرزادی است یا بعد از سنین کودکی است. برای نوع مادرزادی آن درمان طبیعی و گیاهی خاصی وجود ندارد و معمولا متخصصان پوست و مو از لیرز برای درمان استفاده می‌کنند. اما در نوع دوم که در سنین کودکی بوجود می‎آید، می‎توان از درمان‎های طبیعی بهره برد. در مواردی تنظیم نبودن هورمون‌های بدن یا کارکرد نامنظم کبد باعث بروز این لکه‌ها می‎شود که برای درمان باید اول عامل ایجاد مشکل تشخیص داده و برطرف شود. در قدم اول باید رژیم غذایی فرد تغییر کند و بدن و کبد پاکسازی و سم زدایی شود. افشره مخلوط پاپریکا حاوی عصاره گیاهانی است که به پاکسازی خون و کبد کمک می‎کند.

چند مورد درمان طبیعی و موضعی کک و مک عبارتند از:

۱- پیاز قرمز را حلقه‌حلقه کنید و روی پوست صورت‌تان بگذارید. این کار را روزی ۲ بار انجام دهید تا رنگ کک‌ومک‌تان کم‌رنگ شود.

۲- آب جعفری را بگیرید و آن را با آبلیموی تازه، مخلوط کنید. شما می‌توانید روزی ۲ بار محل لکه‌های پوست را با این ترکیب، بشویید.

۳- اگر روزی یک بار صورت خود را با آب و سرکه بشویید، لکه‎های صورت‌تان به مرور کم رنگ خواهند شد.

۴- هر شب قبل از خواب، کمی روغن کرچک روی پوست صورتتان بمالید. ترکیب‌های موجود در روغن کرچک می‌توانند باعث کمرنگ شدن لکه‌ها می‎شوند.

۵- هر شب قبل از خواب، صورتتان را با آب هویج ماساژ دهید و بگذارید آب هویج تا صبح روی پوستتان باقی بماند. بلافاصله بعد از بیدار شدن پوستتان را با آب ولرم بشویید.

۶- روزی یک بار صورت خود را با شیر ترش شده بشویید و اجازه بدهید که ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوستتان باقی بماند. اسیدلاکتیک موجود در شیر ترش، می‌تواند باعث کمرنگ شدن لکه‌ها و نرم شدن پوست صورت شود. همچنین می‎توانید روزی ۲ تا ۳ مرتبه ماست ترش روی صورتتان بمالید. می‎توانید یک قاشق غذاخوری زردچوبه را با یک قاشق سوپ‌خوری ماست ترش مخلوط کنید و آن را به‌مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوستتان بگذارید.

منبع: parsiteb.com و beytoote.com

مطالب مرتبط:

آلودگی هوا باعث ایجاد لکه‌های پوستی می‎شود!

آب پیاز برای از بین بردن جوش و لکه‌های پوستی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *