درمان مسمومیت غذایی

وقتی دچار مسمومیت می‎شوید بدن به وسیله اسهال و استفراغ سعی می‌کند مواد سمی را خارج کند. بنابراین اگر دچار این علائم هستید بدون تجویز پزشک داروهای ضد اسهال و استفراغ مصرف نکنید. از زمانی که معده شما می‎تواند مایعات را نگه دارد شروع به نوشیدن مایعات فراوان کنید. 

مسمومیت

تا زمانی که هنوز به اسهال دچار هستید از خوردن غذاهای چرب، کافئین و شیرینی پرهیز کنید. بعضی افراد هم ممکن است دچار مشکل در هضم شیر و لبنیات در این زمان شوند. به خاطر اسهال و استفراغ شدید حجم زیادی از مایعات بدن خارج می‌شود، در نتیجه بدن دچار کم آبی می‎شود. کم آبی بدن یکی از عوارض مهم مسمومیت غذایی به خصوص در کودکان و سالمندان است. آب از دست رفته بدن باید خیلی سریع جبران شود. اگر به علت اسهال و استفراغ شدید مایعات درون معده نمی‎ماند به پزشک مراجعه کنید شاید لازم باشد از طریق تزریق وریدی سرم مایعات بدن تامین شود. 

اگر نشانه‎های مسمومیت شدید باشد یا برای مدت طولانی باقی بماند پزشک باید برای جلوگیری از کم آبی بدن داروی ضد اسهال و استفراغ تجویز کند. به خصوص در مورد نوزادان و کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به دیابت یا دیگر بیماری‌های مزمن باید مراقبت‌ها برای جلوگیری از کم آبی بدن بیشتر باشد. برای بعضی از انواع مسمومیت غذایی پزشک ممکن است آنتی بیوتیک نیز تجویز کند. در صورتی که نشانه‎های بیماری مشکوک به مسمومیت از نوع بوتولیسم باشد بیمار باید فورا در بیمارستان بستری شود. از آنجایی که بوتولیسم منجر به مشکلات تنفسی و حتی مرگ می‎شود، درمان سریع شانس بهبودی کامل را افزایش می‎دهد. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

علائم مسمومیت غذایی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *