درمان سینوزیت

سینوزیت به التهاب بافت سینوس‎ها گفته می‌شود. که معمولا با یک سرماخوردگی یا آلرژی شروع می‎شود. در این مطلب راه‌های درمانی برای این بیماری مطرح شده است. 

یکی از ساده‎ترین و ارزان‎ترین راه‎های تسکین ناراحتی حاصل از این بیماری استفاده از اسپری‌های ضد احتقان بینی است. این داروها راه‎‎های هوایی بینی را باز می‌کند و اجازه می‎دهد سینوس‌ها تخلیه شوند. اما این داروها را فقط باید برای چند روز مصرف کنید. اگر بیشتر از چند روز استفاده شوند بیشتر باعث گرفتگی بینی می‌شوند. این داروها برای سینوزیت مزمن و استفاده طولانی مدت مناسب نیستند. راه درمانی بهتر برای عفونت سینوس حاد استفاده از اسپری استروئیدی و شستشو با محلول آب نمک است. سرماخوردگی می‎تواند باعث بروز علائم سینوزیت شود اما معمولا خود به خود هم برطرف می‌شود. آنتی بیوتیک‏‎ها روی ویروس‌ها اثر نمی‌گذارند. بنابراین در درمان عفونت سینوسی ناشی از سرماخوردگی تاثیر گذار نیستند. برای عفونت سینوس ناشی از آلرژی شستشو با محلول آب نمک یا استفاده از نتی پات برای این کار توصیه می‎شود. داروهای آنتی هیستامین و اسپری استروئیدی نیز برای این مورد مفید هستند. 

درمان سینوزیت

اگر ترشحات بینی به رنگ زرد یا سبز تغییر رنگ دهند، نشانه عفونت است. معمولا نشانه‎های بیماری بعد از سرماخوردگی بین ۷ تا ۱۴ روز از بین می‎رود. اما اگر نشانه‎ها باقی ماندند و یا دچار تب شدید باید حتما به پزشک مراجعه کنید. درمان سینوزیت مزمن بسیار مشکل است. در مرحله اول پزشکان سعی می‌کنند عوامل ایجاد بیماری را از بین ببرند. یعنی عوامل محرک محیطی را کنترل کنند یا آنتی بیوتیک تجویز کنند. و در نهایت ممکن است برای درمان از جراحی آندوسکوپی سینوس استفاده کنند. البته این ترجیح پزشکان در قدم اول درمان نخواهد بود. فقط یک استخوان نازک مغز و سینوس را از هم جدا کرده است. اگر عفونت بتواند از این استخوان عبور کند می‎تواند غشاء مغز را آلوده کرده و ایجاد مننژیت کند و یا حتی خود مغز را درگیر عفونت کند که این اتفاقات بسیار خطرناک است و منجر به مرگ می‎شود. حتی این عفونت ممکن است به چشم نفوذ کند و باعث عفونت و حتی کوری شود. اگرچه هیچ راه قطعی برای جلوگیری از سینوزیت حاد یا مزمن وجود ندارد اما می‎توانید با مرطوب نگه داشتن سینوس‎ها به وسیله شستشو با آب نمک رقیق، اجتناب از قرار گرفتن در محیط‌های بسیار خشک و قرار گرفتن در معرض مواد تحریک کننده سینوس‌ها مثل دود سیگار یا مواد شیمیایی قوی از این بیماری پیشگیری کنید.

منبع: www.webmd.com  

مطالب مرتبط: 

سینوزیت چیست؟

  

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *