درمان سوختگی در طب سنتی

سوختگی ضایعاتی است که در اثر حرارت شدید، مواد شیمیایی، جریان برق و تابش اشعه روی پوست ایجاد می‎شود. سوختگی‌های سطحی به راحتی با درمان‎های خانگی برطرف می‌شوند. اما اگر ضایعات ایجاد شده شدید باشد حتما باید در جستجوی پزشک بود تا از بروز عفونت جلوگیری کرد. 

درمان سوختگی سوختگی درمان سوختگی در طب سنتی

آب سرد و یخ: در موارد سطحی اولین قدم ریختن آب سرد یا استفاده از تکه‌های یخ برای سرد کردن پوست است. پوست را درون آب سرد قرار دهید و مدتی نگه دارید. اگر سوختگی زخم باز هم دارد باید ابتدا زخم را پانسمان کرد سپس با کیسه یخ محل سوختگی را کمپرس سرد کرد. 

سفیده تخم مرغ: یکی از راهکارهای قدیمی استفاده از سفیده تخم مرغ است. سفیده تخم مرغ را روی قسمت سوخته پوست بگذارید تا درد کاهش یابد و از بروز تاول جلوگیری شود. این روش برای درمان سوختگی ناشی از روغن داغ بسیار مفید است.

تسکین سوزش با سرکه: میزان مساوی سرکه و آب را با هم مخلوط کنید و روی محل سوختگی بریزید یا با پارچه آغشته به این محلول، زخم را پانسمان کنید. سرکه زخم را ضدعفونی کرده و از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین موجب کاهش درد می‎شود.

جوش شیرین: مقداری جوش شیرین و آب سرد را با هم مخلوط کرده و خمیری درست کنید و روی پوست بمالید. این روش باعث تسکین درد می‎شود و به بهبودی زخم کمک می‌کند.

آلوئه‌ورا: از قدیم از گیاه آلوئه‌ورا و ژل آن برای درمان سوختگی‌ها، خراش‌ها و برخی جراحات استفاده می‎شد. ژل این گیاه جای زخم را از بین می‎برد و همچنین درد ناشی از سوختگی را کاهش می‎دهد.

منبع: مجله نیک و نو

مطالب مرتبط: 

درمان آفتاب سوختگی

خواص شگفت انگیز عسل برای درمان سوختگی!

 

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *