درمان سوختگی در طب سنتی

سوختگی ضایعاتی است که در اثر حرارت شدید، مواد شیمیایی، جریان برق و تابش اشعه روی پوست ایجاد می‎شود. سوختگی‌های سطحی به راحتی با درمان‎های خانگی برطرف می‌شوند. اما اگر ضایعات ایجاد شده شدید باشد حتما باید در جستجوی پزشک بود تا از بروز عفونت جلوگیری کرد. 

درمان سوختگی

آب سرد و یخ: در موارد سطحی اولین قدم ریختن آب سرد یا استفاده از تکه‌های یخ برای سرد کردن پوست است. پوست را درون آب سرد قرار دهید و مدتی نگه دارید. اگر سوختگی زخم باز هم دارد باید ابتدا زخم را پانسمان کرد سپس با کیسه یخ محل سوختگی را کمپرس سرد کرد. 

سفیده تخم مرغ: یکی از راهکارهای قدیمی استفاده از سفیده تخم مرغ است. سفیده تخم مرغ را روی قسمت سوخته پوست بگذارید تا درد کاهش یابد و از بروز تاول جلوگیری شود. این روش برای درمان سوختگی ناشی از روغن داغ بسیار مفید است.

تسکین سوزش با سرکه: میزان مساوی سرکه و آب را با هم مخلوط کنید و روی محل سوختگی بریزید یا با پارچه آغشته به این محلول، زخم را پانسمان کنید. سرکه زخم را ضدعفونی کرده و از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین موجب کاهش درد می‎شود.

جوش شیرین: مقداری جوش شیرین و آب سرد را با هم مخلوط کرده و خمیری درست کنید و روی پوست بمالید. این روش باعث تسکین درد می‎شود و به بهبودی زخم کمک می‌کند.

آلوئه‌ورا: از قدیم از گیاه آلوئه‌ورا و ژل آن برای درمان سوختگی‌ها، خراش‌ها و برخی جراحات استفاده می‎شد. ژل این گیاه جای زخم را از بین می‎برد و همچنین درد ناشی از سوختگی را کاهش می‎دهد.

منبع: مجله نیک و نو

مطالب مرتبط: 

درمان آفتاب سوختگی

خواص شگفت انگیز عسل برای درمان سوختگی!

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *