درمان سرماخوردگی کودکان

در واقع اگر کودک شما دچار سرماخوردگی شود، شما نمی‌توانید آن را درمان کنید اما راه‌هایی وجود دارد تا علائم و نشانه‌های آن را کاهش داد تا درد و ناراحتی کودک از بین برود و راحت تر بتواند این زمان را سپری کند. در این مطلب توصیه‌هایی برای کاهش علائم سرماخوردگی بیان شده است.

درمان سرماخوردگی کودکان

به طور مرتب ترشحات بینی کودک را تمیز کنید تا بتواند بهتر نفس بکشد. اگر کودک‌تان بزرگ‎تر است به او بگویید فین کند تا بینی کاملا تخلیه شود. از سرم نمکی یا آب نمک با درصد خیلی کم برای شستشو و مرطوب کردن بینی کودک استفاده کنید. از دستگاه بخور سرد برای مرطوب کردن هوای خانه در روزهای سرد و خشک پاییز و زمستان استفاده کنید. کودک  را به حمام ببرید و در حالی که دوش آب گرم باز است از او بخواهید در بخار آب گرم نفس عمیق بکشد. به کودک مایعات فراوان بدهید. اگر نوزادتان ۳ ماهه است فقط آب سیب و آب می‎توانید به او بدهید. اما اگر بزرگتر است انواع سوپ‌های گرم و دیگر مایعات را نیز می‌توانید استفاده کنید. اگر کودک دچار تب شده حتما باید برای کاهش تب به او دارو بدهید اما مراقب باشید میزان دارو با توجه به سن کودک باید مصرف شود. دستورالعمل روی دارو را برای این منظور بخوانید. اگر کودکتان بیشتر از ۶ ماه سن دارد می‌توانید از استامینوفن، ایبوپروفن، ادویل و موترین البته دوز مخصوص کودکان، استفاده کنید. به یاد داشته باشید به بچه‌های کمتر از ۱۶ سال آسپیرین ندهید.  اگر کودکتان زیر ۶ سال است، حتما در مورد داروهای سرماخوردگی و سرفه توجه کنید که در توضیحات دارو ذکر شده باشد که می‌توانید برای کودکان استفاده کنید.

اگر کودکتان بالای یک سال دارد، می‌توانید از نصف یا یک قاشق چایخوری عسل برای درمان سرفه استفاده کنید. اگر موقع خواب سر کودک کمی بالاتر قرار گیرد به کاهش گرفتگی بینی کمک می‌شود. زیر بینی کودک را با وازلین چرب کنید تا از خشکی و ترک خوردن پوست جلوگیری شود. از سیگار کشیدن در محیطی که کودک قرار دارد خودداری کنید زیرا باعث تحریک مخاط بینی می‎شود. در این موارد حتما باید به پزشک مراجعه کنید: اگر کودک سرماخورده کمتر از ۳ ماه سن دارد، یا اگر کودک سرفه شدید دارد، کودک دچار گوش درد شده است و اگر نشانه‌های بیماری در عرض ۱۰ تا ۱۴ روز بهتر نشد. و در آخر اینکه باید صبور باشید. سرماخوردگی نهایتا یک تا دو هفته طول می‎کشد و خود به خود خوب می‏‌شود.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

سرماخوردگی در بارداری

کم‌خوابی باعث سرماخوردگی می‎شود

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *