درمان سرفه

بدن به وسیله سرفه کردن، مواد خارجی و ترشحاتی که وارد ریه‎ها یا راه‌های هوایی شده‌اند را خارج می‎کند. بنابراین سرفه کردن معمولا مفید است و نباید جلوی آن را گرفت. اما گاهی اوقات سرفه کردن آنقدر شدید می‎شود که جلوی تنفس را می‌گیرد یا باعث استفراغ می‎شود و یا نمی‌گذارد فرد استراحت کند. در این مطلب به چند راهکار برای درمان سرفه اشاره شده است.  

درمان سرفه

مایعات بنوشید. مایعات کمک می‎کند گلو درد تسکین پیدا کند. ترشحات یا خلط جمع شده در گلو که باعث تحریک گلو می‌شود راحت‌تر دفع شود. برای درمان سرفه خشک می‎توانید عسل را در آب گرم یا چای حل کنید و مقداری آب لیموی تازه به آن اضافه کنید. اما به یاد داشته باشید که به کودکان کمتر از یکسال نباید عسل بدهید. برای درمان سرفه‌های خشک باید موقع خوابیدن بالش اضافی زیر سر قرار دهید تا سر بالاتر قرار گیرد. آب نبات‌های سرماخوردگی و گلو درد برای تسکین درد گلو مفید هستند. می‎توانید آنها را از داروخانه‎ها تهیه کنید. برای درمان سرفه و گلو درد حتما باید از سیگار کشیدن اجتناب کنید، همچنین دیگر آلودگی‌ها و عوامل تحریک کننده مثل دود و گرد و غبار و آلودگی هوا نیز مضر است. اگر مجبور هستید از خانه بیرون بروید و در معرض آلودگی قرار بگیرید حتما از ماسک استفاده کنید. 

به طور کلی دو نوع دارو برای درمان سرفه داریم: گروه اول داروهای خلط آور مثل شربت اکسپکتورانت و گروه دوم داروهای سرکوب کننده سرفه. اگر در گلو خلط وجود دارد باید از اکسپکتورانت استفاده کرد که باعث می‎شود ترشحات و خلط گلو رقیق شود و راحت دفع شود. اما اگر سرفه‌های خشک دارید باید از داروهای سرکوب کننده سرفه استفاده کنید. اما در مصرف گروه دوم داروهای ضد سرفه باید احتیاط کرد زیرا سرفه کردن برای بدن مفید است و خلط و گرد و غبار و مواد خارجی را از ریه‌ها خارج می‌کند و از عفونت جلوگیری می‌کند. پس نباید بیش از اندازه جلوی سرفه کردن را گرفت. البته برای مصرف این داروها حتما باید با پزشک مشورت کنید. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

درمان سرماخوردگی کودکان

درمان آنفولانزا

  

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *